BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Horvátország gyorsít - Óriás gázterminál épül

A Déli Áramlat projekt befulladására reagálva Horvátország gyorsítja a Krk szigetére tervezett gázterminál létrehozását.

2014. december 7. vasárnap, 17:23

Fotó: Napi Gazdaság / Katona Vanda
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Felgyorsítja Horvátország a Krk szigetére tervezett, cseppfolyósított földgáz (lng) fogadására alkalmas terminál létrehozását - közölte Branko Grcic horvát miniszterelnök-helyettes. Ehhez a Déli Áramlat projekt feladása adott lendületet, mert ez felértékeli a terminált, ugyanis alternatív gázellátási forrást jelenthet Dél-Európa számára. Ugyanakkor Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter a Balkan Insight szerint kifejtette: a Déli Áramlat meghiúsulása közvetlenül nem befolyásolja az ország energia stratégiáját, mert nem lett volna közvetlen haszonélvezője a vezetéknek. Az ezáltal megnyíló lehetőségeket azonban tanulmányozzák, ezek közé tartozik a Krk-szigeti terminál építése és az olaj- és gázkutatás az Adrián.

Horvátország a gázkikötő-projekt dokumentációjához már kapott egy 5 millió eurós támogatást az Európai Uniótól, és bíznak benne, hogy a terv kivitelezéséhez is hozzájárul az unió - miről már biztosította is őket a brüsszeli bizottság. Az ötletet az Egyesült Államok is támogatja az energiahordozók importja diverzifikálásának érdekében.

A Reuters szerint a terminál építése 640 millió, a hozzá vezető új vezetékeké pedig 440 millió euróba fog kerülni, a projekt teljes költsége 1,45 milliárd euró. Kapacitása évi 5 milliárd köbméter lesz, és legkésőbb 2019-2020-ra készül el.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet