BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb figyelmeztetés: az OECD főtitkár is beszólt a briteknek

Csődbe viheti a legnagyobb brit lakossági energiaszolgáltató cégek befektetőit az ellenzéki brit Munkáspárt rezsibefagyasztási terve - mondta a BBC-nek Angel Gurría, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.

2013. december 9. hétfő, 13:34

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Angel Gurría a brit közszolgálati televízió Panorama című politikai-közéleti programjának hétfő este műsorra tűzött adásában - amelyből a BBC előzetesen részleteket ismertetett - kijelentette: a lakossági energiaárak befagyasztása a világpiaci energiaárak emelkedése közepette azt jelenti, hogy előbb-utóbb nagyon nagy árkülönbségek alakulnak ki.

\"Ki fogja ezt kifizetni? Felkérik a befektetőket? A befektetők valószínűleg csődbe mennek\" - fogalmazott az interjúban az OECD vezetője. Gurría szerint kérdés az is, hogy miképp lehetne rávenni a befektetőket egyébként is hosszú távú - 30-40 év alatti - megtérülést ígérő beruházásokra az energiaszolgáltató szektorban, ha közben a kiskereskedelmi árakat befagyasztják. \"Ez gazdaságilag egyszerűen ésszerűtlen\" - tette hozzá az OECD főtitkára.

A 2010 óta ellenzékben politizáló Munkáspárt vezetője, Ed Miliband a párt szeptember végi éves kongresszusán bejelentette, hogy ha a Labour a 2015-ben esedékes parlamenti választásokon ismét kormányra kerül, legalább 20 hónapra befagyasztja a kiskereskedelmi áram- és gázárakat, a hat legnagyobb magántulajdonú brit energiaszolgáltató cég nagykereskedelmi és lakossági szolgáltatói üzletágát szétválasztaná, és tevékenységük ellenőrzésére a jelenleginél erőteljesebb felügyeleti hatóságot hozna létre.

Miliband akkori indoklása szerint az energiaszolgáltató cégek \"túl hosszú ideje\" számláznak az indokoltnál többet a felhasználóknak, és ezt azért tehetik, mert \"a piac nem működik\".

A Munkáspárt kitart az álláspontja mellett

Caroline Flint, a Munkáspárt árnyékkormányának energiaügyi miniszterjelöltje a hétfői BBC-műsorban megerősítette ezt az álláspontot, kijelentve: a párt által tervbe vett árbefagyasztás azt tükrözi, hogy az energiaszolgáltatók túlszámlázzák a brit fogyasztóknak nyújtott szolgáltatásaikat. Flint szerint a nagybani energiaárak 2009 óta jelentősen csökkentek, ám ez nem szűrődött át a fogyasztói árakba, és ez a torzulás azóta is érvényesül az árképzésben.

Paul Massara, az egyik legnagyobb brit szolgáltató, az Npower vezérigazgatója ugyanakkor kijelentette a BBC-műsorban, hogy a brit piacon tevékenykedő lakossági energiaszolgáltatókat \"igazságtalanul hibáztatják\" az áremelkedésekért. \"Sok a találgatás, és vad szövegek hangzanak el anélkül, hogy bárki rápillantana a tényekre\" - fogalmazott az Npower vezetője.

Massara hozzátette, hogy az ő cégének lakossági üzletága például már 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben is veszteséges volt, és csak tavaly sikerült realizálnia 3,5 százalék körüli árrést, de \"ez is aligha nevezhető eltúlzottnak\". Hozzátette: a politika valakit mindenképpen okolni akar az emelkedő lakossági számlákért, és \"a szolgáltatókra a legkönnyebb lőni\".

Visszaszólt az energiaszolgáltató

Hasonló véleményének adott hangot Sir Roger Carr, a British Gast birtokló holding, a Centrica elnöke a The Sunday Telegraph című tekintélyes konzervatív vasárnapi lap üzleti rovatában közölt írásában. Abba kell hagyni a lakossági energiaszolgáltatók politikai célú, \"esetenként populista\" ostorozását, mivel ez elrettenti a befektetőket és veszélybe sodorja az ellátás biztonságát - írta a legnagyobb brit energiaszolgáltató csoport vezetője. A lakossági közműszámlákkal kapcsolatos \"politikai retorika felszította a fogyasztók indulatait\", gyanakvást keltett a szolgáltató cégek iránt, máris hátráltatja a beruházásokat és károsította a befektetői bizalmat - írta cikkében.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet