Barack Obama elnök már alá is írta az adósságplafon megemeléséről szóló törvényjavaslatot − közölte csütörtökön a Fehér Ház. A megállapodás alapján a közigazgatás 2014. január 15-ig zavartalanul működhet, az állam pedig 2014. február 7-ig további hiteleket vehet fel. A képviselőház által szentesített terv átmeneti megoldást kínál, politikai elemzők azonban felhívják a figyelmet arra, hogy az elmúlt 16 nap államcsőddel fenyegető kötélhúzása január elején megismétlődhet.
Míg a kongresszus mindkét házában minden demokrata megszavazta a tervezetet, addig a republikánusok többsége továbbra is ellenzi a megállapodást. A szenátusban 81-en mellette, 18-an ellene szavaztak, a képviselőházban 285-en voksoltak mellette, 144-en elutasították, ami jóval meghaladja az \"átállt\" 87 mérsékelt republikánus honatya számát.
Az ideiglenes megállapodást a szenátus demokrata többségi vezetője, Harry Reid és a republikánusok kisebbségi vezetője, Mitch McConnel dolgozta ki, azzal, hogy egy kétpárti bizottságnak december 13-ig széles körű költségvetési reformcsomagot kell javasolnia. A megállapodás azt jelenti, hogy 800 ezer állami alkalmazott tegnap ismét munkába állhatott, jövedelemkiesésükért várhatóan kompenzálják őket. A Standard & Poor\'s elemzői szerint a 16 napos kényszerszünet mintegy 24 milliárd dollár kárt okozott az Egyesült Államoknak.
A kompromisszum ugyan véget vetett az elmúlt két hét bizonytalanságának, ám a dollárba vetett bizalom jelentősen megcsappant, az euróval szemben bő egy százalékot vesztett csütörtökön, ezzel szemben több mint 3 százalékkal ugrott meg az arany árfolyama. A nemzetközi tőzsdék zöme is esett, elemzők szerint az előző napok nyereségét realizálták csütörtökön a befektetők.
Amerikai és nemzetközi kommentárok szerint az erőpróba nagy vesztesei a republikánusok, akik üres kézzel kerültek ki a válságból, amely az Obamacare-rel, az egészségügyi reformmal szembeni elutasításukkal kezdődött, a követelt korlátozásokból semmit sem értek el. A Wall Street Journal azt ajánlja a republikánusoknak, hogy \"jobban teszik, ha ezen most túlteszik magukat és majd egy más időpontban, intelligensebben folytatják küzdelmüket\". Még a különben a republikánusokhoz közeli média is teljes csődről és katasztrófáról beszél, őket téve felelősnek a válságért, csakúgy, mint a közvélemény.
Obama csütörtökön teljesen fölöslegesen elszenvedett károkról beszélt, megállapítva, hogy \"semmi sem ásta alá jobban az elmúlt három évben az amerikai gazdaságot, mint ez a fajta taktika\". \"Az amerikai népnek elege van Washingtonból, változtatni kell azon, ahogy az ügyeket intézzük\" − fűzte hozzá.
Reuters
