BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Optimista hangulatban jöhet a japán adóemelés

2013. október 2. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hat éve nem voltak olyan optimisták a japán ipari nagyvállalatok vezetői a gazdasággal kapcsolatban, mint most, ez derült ki a japán központi bank által készített Tankan-felmérésből. A mutató egy hangulatindex, amit úgy állítanak össze, hogy kivonják azoknak a válaszadóknak az arányát, akik szerint romlik az üzleti környezet, azokéból, akik szerint javul. A keddi eredmény szerint az optimisták jóval többen vannak a pesszimistáknál, az index plusz 12 pontos eredményt mutat, miközben júniusban csak plusz 4 pontot ért el. Az is kiderült a felmérésből, hogy a nagyvállalatok 5,2 százalékkal növelnék költésüket az idén áprilisban kezdődött pénzügyi évben. A kiugróan pozitív eredménynek leginkább talán Abe Sinzo miniszterelnök örül, ugyanis megerősíti a véleményét, miszerint Japán készen áll a forgalmi adó növelésére. A terv − hogy ötről nyolcszázalékosra emeljék az áfát, még az előző kormány idején születet −, amelyre Abe szerint szükség van az ország hatalmas adósságának lefaragásához, komoly vitákat váltott ki a kormányzó Liberális Demokrata Pártban. Abe azonban kedden bejelentette, a jövő év áprilisától megtörténik az adóemelés, amelyet több ezer milliárd jen értékű költségvetési élénkítéssel akar kombinálni, hogy ellensúlyozzák az esetleges negatív hatásokat. A miniszterelnök szerint kormányának nincs más választása, mint egyszerre támogatni a kilábalást és konszolidálni a költségvetést.

Csurgó Dénes
Csurgó Dénes

Ez is érdekelhet