Az Európa-szerte bevezetett megszorító lépések következményeként 2025-ig 146 millióan fognak szegénységben élni a kontinensen, 25 millióval többen, mint ma − állítja a világ egyik legnagyobb segélyszervezete, az Oxfam. Az EU hivatalos szegénységdefiníciója alapján készült prognózis szerint tizenkét év múlva majdnem minden harmadik ember nélkülöz majd, és akár még 25 évbe is beletelhet, mire visszanyerik azt az életszínvonalat, mint amilyet öt évvel ezelőtt élveztek.
Az Oxfam kritikus a megszorításokkal kapcsolatban, amelyek Max Lawson, a szervezet vezető közpolitikai szakértője szerint nem érték el eredeti céljukat, a hiány és az adósság csökkentését, viszont gúzsba kötötték a gazdaságot és növelték az egyenlőtlenségeket szerte Európában. A szociális rendszer és a közszolgáltatások visszavágása, a csökkenő bérek és növekvő munkanélküliség együttesen súlyos helyzetet teremtenek, amelyben már most is milliók küszködnek, hogy kijöjjenek a pénzükből − idézi a szakértőt a CNBC.
Lawson szerint a megszorítások csak a leggazdagabb tíz százaléknak kedveznek, akik jövedelmének aránya nőtt, ahogy az alsó tizedé csökkent. Ezzel azok az országok, ahol a legkomolyabbak a megszorítások − így Nagy-Britannia, Görögország, Portugália, Spanyolország, Írország és Olaszország −, a világ legegyenlőtlenebb országai közé süllyedhetnek, ha a vezetők nem változtatnak az irányon, figyelmeztet az Oxfam.
