Oroszországban több mint 600 ezer orvos dolgozik, egyre 199 páciens jut, míg Franciaországban 294, Belgiumban 238, Belaruszban 1246. Bár társadalmi megbecsültségük magas, a fizetésük nem az: évek óta a tíz legrosszabbul fizetett hivatás között van az orvosi Oroszországban, náluk kevesebbet csak az ápolónők, az utazó ügynökök, a titkárnők és az utcaseprők keresnek. Átlagkeresetük havi 26 ezer rubel, mintegy 800 dollár, de ebben benne vannak a csillagászati összegekkel díjazott kórházigazgatók és egyéb hivatalnokok, akik közvetlenül nem végeznek gyógyító munkát. Ezért bár évente tízezerszám kerülnek ki végzettek az orvosegyetemekről, sokan közülük inkább a gazdaságban helyezkednek el, és tömegesen állnak gyógyszerésznek, így számos szakterületen orvoshiány van, például fogorvosokból, pszichoterapeutákból és gyerekorvosokból, annak ellenére, hogy ezek keresete az átlagosnál magasabb, akár az 1800 dollárt is elérheti. Sokat mond az ország egészségügyi helyzetéről, hogy a várható élettartam 20 évvel kevesebb mint a fejlett országokban.
Ukrajnában még rosszabb a helyzet. Az állami statisztikai bizottság adatai szerint az orvosi átlagfizetés 294 dollár, de egy körzeti orvos alapfizetése csak 125 dollár, és a gyakorló orvosoké 199 dollár, vagyis 30 százalékkal kisebb a hivatalosnál. Egy tapasztalt szívsebész akár 250−340 dollárt is kereshet. Nemrégiben emelték az orvosi fizetéseket − 15 dollárral. Jelenleg a rendszerből 46 ezer szakorvos hiányzik, évente 6000 orvos hagyja el a szakmát vagy az országot, s az aktív egészségügyi személyzet 40 százaléka nyugdíjas.
Ennél még belarusz kollégáik is gazdagabbak a maguk több mint 300 dolláros keresetével, bár 2-3 dolláros órabérük alacsonyabb, mint amennyit az iparban vagy az építkezéseken dolgozóknak fizetnek. Mégis elégedetlenek, hiszen az orosz orvosok csaknem háromszor annyit keresnek, mint ők, a lengyelek pedig valóságos krőzusok a maguk 1500 dolláros havi átlagával.
A volt szocialista országokból így nem véletlenül indult meg az orvosok elvándorlása. A volt Szovjetunió utódállamaiból több mint 20 ezren dolgoznak Európában és az Egyesült Államokban, Csehországot az elmúlt hónapokban mintegy 3500-an hagyták el. Romániából 2007 óta több mint 8500-an mentek külföldre dolgozni, a Franciaországban alkalmazott külföldi orvosok mintegy 60 százalékát ők adják, így nem csoda, hogy hazájukban hiányzik az aneszteziológusok csaknem fele.
