BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Retteghetnek az adóelkerülők - Svájc meghátrált a amerikai nyomás előtt

Évek óta tartó vitának vethet véget az a megegyezés, amit pénteken kötött egymással az Egyesült Államok és Svájc. Az egyezség értelmében a svájci bankszektorra 1 milliárd dollárnyi büntetést szabhatnak ki, és egyes svájci pénzintézeteknek meg kell nevezniük azokat az amerikai betéteseiket, akik az alpesi országba menekítették vagyonukat.

2013. augusztus 30. péntek, 13:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Egyesült Államok évek óta próbálja felfedni, hogy hol találhatók külföldön olyan pénzek, amelyek amerikai állampolgárokhoz tartoznak, de nem lettek megadóztatva. A vizsgálódás egyik fő célpontja Svájc volt, ahol azonban a banktitokra hivatkozva csak nehezen indult be az együttműködés.

A svájci pénzügyminisztérium közleménye szerint a mostani megoldás tiszteltben tartja a svájci jogrendszert, nem hoz létre visszamenőleges hatállyal érvényes jogszabályokat, és nem lesz szükséges rendkívüli törvényalkotói munkára sem.

Az egyezség a 2008 és 2014 közötti időszakra vonatkozik, és négy kategóriába osztja a svájci bankokat. Az elsőbe tartozik 14 bank, amelyek ellen már jogi eljárás folyik. Valószínűleg a bankok közt van a Credit Suisse Group AG, a Julius Bear Group AG, a regionális Zuercher Kantonalbank, valamint a Basler Kantonalbank.

A korábbi példák alapján ezek a bankok nagy büntetésre számíthatnak. Az UBS bankot például az előző években 780 millió dolláros bírság megfizetésére, valamint négyezer amerikai ügyfél nevének a felfedésére kötelezték bírósági úton.

A második kategóriába kerültek azok a bankok, amelyek úgy gondolják magukról, hogy megsértették az amerikai adózási szabályokat. Az év végéig lehetőségük lesz külön megállapodásokat kötniük, így nem fogják őket perbe, de adatokat kell szolgáltatniuk a határon túli üzleteikről, illetve büntetésre is számíthatnak. A büntetés a bankoknál levő adózatlan amerikai pénzeknek a 20-50 százaléka lehet.

Az utolsó két kategóriába csak azok a svájci bankok tartoznak, amelyek úgy vélik, hogy nem sértették az amerikai törvényeket, vagy olyanok, akik csak Svájcban folytatnak banki tevékenységet. Ezek a bankok levélben kérhetnek biztosítékot az Egyesült Államoktól, hogy nem lesznek semmilyen vizsgálat alanyai.

A svájci bankárok szövetsége közleményben fájdalmasnak, de jogilag elfogadhatónak, és gazdaságilag elviselhetőnek nevezte a csütörtökön Washingtonban aláírt egyezséget.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet