Nőtt az eurózóna feldolgozóipari aktivitása a legfrissebb beszerzésimenedzser-index (PMI) alapján. Az elmúlt napok pozitív foglalkoztatási és gazdasági hangulatmutatói után a végleges júliusi indikátor is azt jelzi, hogy lassan vége lehet a recessziónak: a Markit által összeállított PMI 50,3 pontra nőtt a júniusi 48,8 pontról. Az index 2011 júliusa óta nem lépte át a növekedést jelentő 50 pontos küszöböt.
A legnagyobb növekedést Németországban érték el, a PMI 48,9 pontról 50,7-re ugrott, főleg a belső kereslet hatására, az exportmegrendelések ugyanis valamelyest visszaestek az elmúlt hónapban. Franciaország, Hollandia, Írország, Olaszország és Ausztria feldolgozói aktivitása viszont a kivitel felpörgésének köszönhetően növekszik. Pozitív hírek érkeztek Görögországból is, ahol lassult a zsugorodás: a PMI a júniusi 45,4-ről 47 pontra növekedett, ez 43 hónapja a legmagasabb érték. A Markit közgazdászai szerint ugyan a görög gazdaság messze van a stabilizálódástól, de a mostani adat reményt ad a kilábalásra.
Spanyolország mutatója viszont romlott június óta, amikor − hónapok óta először − épp elérte az 50 pontot. Bár második hónapja nőtt az új megrendelések száma, a termelés és a foglalkoztatás mégsem nőtt, ami a Markit szerint azt jelenti, hogy a spanyol ipari cégek nem bíztak a júniusi keresletnövekedés fenntarthatóságában.
Rob Dobson, a Markit vezető közgazdásza szerint az eurózóna iparát továbbra is a rossz munkaerőpiac kísérti, de ezen a téren is javulás látszik, hiszen a munkahelyek száma lassabban csökken, mint korábban. Az inflációs nyomást pedig kordában tartják a csökkenő nyersanyagárak és a heves verseny. A Bloomberg elemzői prognózisa szerint ebben a negyedévben beindul a növekedés az euróövezetben.
