Csekély mértékben, de csökkent a munkanélküliség az eurózónában és az egész EU-ban az Eurostat legfrissebb adatai szerint. Júniusban 24 ezerrel kevesebb ember keresett állást, mint májusban, ami több mint két éve a legnagyobb esés a munkanélküliségben. Ez a szám azonban kevés ahhoz, hogy komolyan változtasson a munkanélküliségi rátán, amely 12,1 százalékos volt múlt hónapban, ezzel nagyjából igazolva a Bloomberg által közölt előrejelzést. Előzetesen a szakértők azt jósolták, a ráta nem változik majd a májusi 12,2 százalékhoz képest. Az állástalanok száma továbbra is Ausztriában a legalacsonyabb, 4,6 százalék, és Görögországban a legmagasabb, 26,9 százalék. Az EU 27 tagállamában is hasonló mértékben javult a munkanélküliség, 0,1 százalékponttal,10,9 százalékra csökkent.
Bár a csökkenés mértéke alacsony, az elmúlt napokban publikált, javuló gazdasági hangulatmutatókkal együtt sokakat arra enged következtetni, hogy a valutaövezet stabilizálódik a másfél évig tartó recesszió után. Az Európai Bizottság azonban nincs megelégedve a javulással. \"A munkanélküliség továbbra is borzasztóan magas\" − mondta az adatok közlése után a bizottság szóvivője, aki azt is nyilatkozta, a tagállamok feladata, hogy olyan reformokat vezessenek be, amik munkához segítik az embereket.
A fiatalok foglalkoztatási mutatóján egyáltalán nem látszik a kilábalás, júniusban az euróövezetben a 25 év alattiak 23,9 százaléka volt munka nélkül, ami rosszabb, mint a májusi arány. Mindeközben Németországban már júliusi foglalkoztatási mutatókat közölt a munkaügyi hivatal, amelyek szerint a munkanélküliség két évtizedes mélyponthoz közel, 6,8 százalékon áll. Az állástalanok száma második hónapja csökken, júliusban 7000-rel kevesebben kerestek munkát, mint egy hónappal korábban.
