BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még súlyosabb árat fizetnek az olajkatasztrófáért

A harmadik negyedévben kimerülhet a BP kártérítési alapja, amelyből a 2010-es, mexikói-öbölbeli olajkatasztrófa károsultjait kompenzálják. A társaság nem tudta leállítani a szerinte jogtalan kifizetéseket és a kilátásai sem túl rózsásak.

2013. július 31. szerda, 06:12

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

A brit olajcég bejelentése szerint az eredetileg 20 milliárd dolláros alapban mindössze 300 millió dollár maradt, ezt a második negyedévben 1,4 milliárddal pótolták ki. A BP számításai szerint ez is elfogy ebben a negyedévben, azután a kárpótlási költségek közvetlenül a vállalat profitját terhelik.

Az alap feltőkésítése komoly érvágás a cégnek, amelynek profitja a második negyedévben 25 százalékkal esett az egy évvel korábbihoz képest. Az olajkatasztrófa költségein kívül az eredményre az erős dollár, a magas adók, az alacsony olajárak és a vártnál alacsonyabb oroszországi bevételek is rossz hatással voltak. A vezérigazgató, Bob Dudley ennek ellenére optimista: szerinte a BP adózás előtti eredménye erős teljesítményt mutat és bízik benne, hogy el tudják érni a 2014-re kitűzött, a cég pénzforgalmának emelésére vonatkozó céljukat.

Elemzők szerint azonban a BP továbbra is a múlt foglya marad. A vállalat jogi vitában áll a bíróság által kinevezett kártérítési ügyintézővel, aki a BP szerint abszurd összegű, eltúlzott vagy hamis kárigényeknek ad helyt, komoly összegekkel vágva meg az olajcéget. A BP egyelőre nem tudta leállítani a szerinte jogtalan kifizetéseket és a kilátásai sem túl rózsásak, hiszen az érintettek egészen jövő áprilisig új kárigényeket nyújthatnak be.

Csurgó Dénes
Csurgó Dénes

Ez is érdekelhet