BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mindenen bukott a svájci jegybank

Csillagászati veszteséggel zárta a második negyedévet a svájci jegybank (SNB), főként az arany árának zuhanása, kisebb részben a frank garantált árfolyamának tartása miatt.

2013. július 30. kedd, 19:41

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bank 18,5 milliárd frank (15 milliárd euró) hiányt könyvelt el, szemben a 2012. április−júniusi 8,25 milliárd frank nyereséggel. Az első félévben 7,3 milliárd frank veszteséget szenvedett el az SNB. Az arany ára június végére 34 hónapos mélypontra esett, a nemesfém április eleje óta értéke negyedét vesztette el. A svájci központi bank 1040 tonna arannyal rendelkezett az elmúlt negyedévben, ugyanannyival, mint az év elején. A bank devizaügyleteinek egyenlege szintén negatív, mínusz 5,4 milliárd frank lett, amit az árfolyam tartásának költsége okozott. Az SNB 2011 szeptemberében vállalta, hogy az 1,2 frank/eurós árfolyamhoz képest nem engedi gyengülni a svájci devizát.

Ha a helyzet nem javul, akkor az SNB könnyen két tűz közé kerülhet. Egyfelől Svájcban igen érzékeny kérdés a jegybank vesztesége − a 2010-ben elszenvedett 19 milliárdos bukás után több politikus lemondásra szólította fel a bank akkori elnökét, Philipp Hildebrandot. Másfelől az elmúlt hónapokban szabályos mozgalom indult annak eléréséért, hogy kötelezzék a jegybankot aranytartalékai emelésére. A cél az lenne, hogy eszközeinek ötödét a sárga fémben tartsa, ráadásul az egészet Svájc területén. Jelenleg a tartalékok 20 százalékát a Bank of Englanddal, 10 százalékát a Bank of Canadával őrizteti az SNB.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet