Kína növekedésének hét százalék felett kell maradnia − jelentette be Li Ko-csiang kínai miniszterelnök a kínai állami média tájékoztatása alapján. Hét százalék az a tűréshatár, amely alatt a kormány közbelépne, hogy élénkítő lépésekkel erősítse a növekedést. A ilyen növekedéssel még elérhető a kormányzat hosszú távú célja, hogy egy évtized alatt megduplázzák a gazdaság méretét, bár ez volna a legalacsonyabb növekedési ütem 1990-óta. Li ugyanakkor azt is mondta, hogy addig folytatják a reformokat, amíg a növekedés nem lépi át az alsó határt és az infláció nem lesz magasabb, mint a kormány által felső limitként meghatározott 3,5 százalék.
A kijelentés nagy valószínűséggel a pénzügyminiszter Lu Csi-vej két héttel ezelőtt, egy washingtoni találkozón elhangzott nyilatkozatára reagál. Lu akkor azt mondta, Peking nem avatkozna be, ha a növekedés a második negyedévben hét százalék alá csökkenne. Ezt elemzők úgy értékelték, hogy Kína annyira elkötelezett a gazdaság átalakítása mellett, hogy még ezt az áldozatot is hajlandó meghozni. Lu múlt hét végén már úgy nyilatkozott, hogy várakozásai szerint a növekedés az év végéig akár az eddigi alsó határként megjelölt 7,5 százalékot is meghaladhatja. A miniszterelnök mostani kijelentésével igyekszik minden kétséget és félreértést eloszlatni a kormány terveivel kapcsolatban.
Li kijelentését helyettese, Csang Kao-li is megerősítette, amikor azt mondta a sajtónak, hogy Kína elkötelezett a reformok folytatása mellett, amelyekkel a fogyasztásalapú, minőségi növekedés felé kívánják terelni a gazdaságot. Ragaszkodni fognak a prudens monetáris politikához, de megteszik a szükséges költségvetési, pénzügyi és árazási lépéseket, hogy támogassák az infrastrukturális beruházásokat, a kis- és középvállalkozásokat, a szolgáltató szektort és a jóléti intézkedéseket. Csang nyilatkozata a kínai jegybank azon döntését követte, amellyel megszüntették a banki hitelek kamataira vonatkozó alsó határt.
