BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szén részaránya nőtt a leginkább a világ energiafelhasználásán belül

2013. július 16. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A BP júniusban kiadott statisztikai jelentése szerint bár lassult a világ energiafelhasználásának növekedése és a fosszilis energiahordozók fogyasztása is az átlagosnál alacsonyabb növekedést mutat, az energiafelhasználás továbbra is nő. Ráadásul − ahogy a korábbi években is − a leggyorsabban a szén fogyasztása növekszik a világban, amely a klímaváltozás szempontjából a legkárosabb energiahordozó.

A BP statisztikái globális szinten nem szolgálnak nagy meglepetéssel, már ami az energiafelhasználást illeti: a \"fejlett világ\" egyre kevesebbet, míg a feltörekvő országok egyre többet fogyasztanak. Az OECD-országok fogyasztása az elmúlt négy évben folyamatosan csökkent, az elmúlt évhez képest 1,2 százalékkal, amiben oroszlánrésze volt az Egyesült Államok energiafelhasználása 2,8 százalékos csökkenésének. A jelentés szerint ez a válság következménye, de szerepet játszik benne a cégek és háztartások egyre hatékonyabb energiafelhasználása is. A fejlődő országok, elsősorban Kína és India energiaétvágya viszont egyre nő. Ez utóbbiak fogyasztása a globális növekedés 90 százalékáért felelős.

A nem OECD-országok fogyasztása 4,2 százalékkal emelkedett tavaly óta, ami csökkenést mutat a tízéves átlag 5,3 százalékos növekedéshez képest. A világ elsődleges energiafogyasztása 1,8 százalékkal nőtt, lassabban, mint a tízéves átlag 2,6 százalék. A probléma, amiért a klímaváltozás miatt aggódók csikorgathatják a fogukat, hogy ez a lassulás nem jár együtt az üvegházhatású gázok kibocsátásának lassulásával. Bár a világ a legtöbb energiát továbbra is a kőolajból nyeri, a szén fogyasztása nő a leggyorsabban − tavaly 2,5, az elmúlt tíz évben pedig 54 százalékos a növekedés. A szénerőművek minden más energiaforrásnál több káros anyagot bocsátanak ki, tehát hiába lassul a fogyasztás összességében, ez a klímaváltozás tekintetében keveset ér.

Mike Sandiford, a Melbourne-i Egyetem energetikai intézetének vezetője szerint ha ez a trend folytatódik, a világ széndioxid-kibocsátása a következő ötven évben több mint megnégyszereződik, vagyik a mostani évi 34 milliárd tonna helyett 140 milliárd tonnát fogunk a levegőbe pumpálni.

A világ energiafelhasználása (2012, energiahordozók szerint, százalék)
Kőolaj 33
Szén 30
Földgáz 24
Vízenergia 7
Atomenergia 4
Egyéb megújuló 2
Forrás: BP Statistical Review of World Energy 2013
Csurgó Dénes
Csurgó Dénes

Ez is érdekelhet