Több mint egy százalékpontos hozamemelkedéssel keltek el az olasz kötvények a kincstár tegnapi aukcióján − erős kereslet mellett −, folytatva a másodpiacon kirajzolódó trendet. A kétéves zéró kuponos kötvényekből 3,5 milliárd eurónyit értékesítettek 2,403 százalékos hozam mellett − az előző alkalommal 1,29 százalék volt −, ez 2012 szeptembere óta a legmagasabb szint. Az ötéves kötvényből közel 510 millió eurónyi kelt el, a hozam 2,91 százalékra szökött fel a májusi 1,83-ról. A tízéves papírokból 490,42 millió eurónyit adott el a kincstár, itt a hozam 3,75 százalék lett, szemben a februári 3,23 százalékkal.
Az aukció után ismét 300 bázispont fölé került az olasz és a német tízéves papírok közti hozamkülönbség: az olasz hozam kora délután 4,85 százaléknál járt, ezzel a hétfői záráshoz képest a spread 9 bázisponttal, 307 pont fölé emelkedett.
Mindez alátámasztja azt a véleményt, amelyet a Mediobanca fejtett ki egy az ügyfeleknek szóló, a Daily Telegraph által ismertetett feljegyzésben. Eszerint az olasz gazdasági válság fokozódik, a hitelszűke már a nagyvállalatokat is sújtja. A Mediobanca saját csődkockázati mutatója szerint Olaszország kezd vészjeleket adni, miután a kötvénypiacokon újraéledtek a feszültségek, nőnek a finanszírozási költségek.
A Mediobanca nem sokkal a választások előtt kifejtette (Napi Gazdaság, 2013. február 21.): az lenne a legjobb, ha Silvio Berlusconi nyerne és annak nyomán Olaszországnak hamarosan segítséget kellene kérnie Európától. Máskülönben Róma sohase szabadulhat meg óriási adósságállományától és a kamatteher miatt nem tud szerkezeti reformokba fogni. Berlusconi ugyan nem nyert, de pártja tagja az országot irányító nagykoalíciónak és egyelőre annak sincs komoly jele, hogy a pártvezért sújtó, első fokon hétéves börtönt és a közügyektől való örökös eltiltást kiszabó bírósági ítélet nyomán kiszállna onnan.
