Indulhatnak a szabadkereskedelmi tárgyalások az USA és az Európai Unió között, nehezebb dolguk lehet a jövőben az adóelkerülőknek − ilyen sikereket tudott felmutatni az észak-írországi Lough Erne-ben tartott G8-csúcstalálkozó. A transzatlanti kereskedelmi és befektetési együttműködésnek (TTIP) nevezett, a vámok eltörlése mellett a piacok megnyitását és a szabványok összehangolását is célzó egyezményről július 8-án, Washingtonban tárgyalnak először. Brüsszelben és Washingtonban egyaránt jövő őszre szeretnének eredményt látni (a mostani Európai Bizottság mandátuma 2014 októberében jár le és akkoriban lesznek az USA-ban a félidős kongresszusi választások is).
Ha sikerül neki gyakorlati érvényt szerezni, akkor nagy jelentősége lesz a tegnap kiadott Lough Erne-i nyilatkozatnak is, amelyben a nyolcak egyebek közt azt is leszögezték, miként kellene megakadályozni, hogy cégek és magánszemélyek kibújhassanak az adófizetés alól.
A nyilatkozat foglalkozik még olyan ügyekkel is, mint a kitermelő vállalatok jelentési kötelezettségei, az ásványkincsek származásának tisztasága vagy éppen a földtranzakciók − utóbbiaknak átláthatóknak kellene lenniük −, de a házigazdák szempontjából a nagy eredmény a közös deklaráció adóügyben (még ha csak elvárásokat fogalmaz is meg). London ezt készítette elő azzal, hogy a csúcs előtt megállapodásra bírta a fennhatósága alá tartozó adóparadicsomokat (Napi Gazdaság, 2013. június 17.), illetve a fentiekhez hasonló javaslatokat tett közzé a brit vállalatokra vonatkozóan.
Reuters
