A Nemzetközi Valutaalapot (IMF) nem azért hozták létre, hogy folyamatosan az európai gondok megoldását segítse, ezért a szervezet később visszatérhet elsődleges feladataihoz − jelentette ki Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent interjúban. Mindemellett a pénzügyminiszter leszögezte: az IMF részvétele a görög mentő csomag kialakításában megfelelő. Schäubléhoz hasonlóan nyilatkozott pénteken Klaus Regling, az állandó euróövezeti mentőalap, az ESM vezetője is: szerinte rövid és középtávon az IMF-fel együtt kell dolgozni az euróövezeti mentő csomagokon, hiszen e téren a Valutaalap rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal − idézte az MTI-Eco −, de hosszabb távon az euróországoknak maguknak kell kialakítaniuk az ilyen programokat.
Az IMF szerepvállalása azt követően került előtérbe, hogy a szervezet május végén egy kiszivárgott jelentésben élesen bírálta a görög válságkezelés módját, az euróövezetet téve felelőssé azért, hogy a görög állam csak 2012-ben strukturálta át adósságát, noha már korábban nyilvánvaló volt, hogy le kell írni annak egy részét. Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója legutóbb pozitívan beszélt a mentőakciókat irányító trojka másik két tagjával, azaz az Európai Bizottsággal, illetve az Európai Központi Bankkal ápolt kapcsolatról. \"A trojka kapcsolata szokatlan és kivételes, ahogy a válság is az − mondta Lagarde pénteken −, nagyon elégedett vagyok az együttműködéssel.\"
