Újabb mélypontra jutott a hitelválság Olaszországban áprilisban: a magánszektor összességében 2,3 százalékkal kevesebb hitelt vett fel, mint egy évvel korábban, míg márciusban csak 1,7 százalékos volt a csökkenés − derül ki az olasz jegybank pénteken közzétett adataiból. A részletes kép még sötétebb a gazdaság jövőjét nézve: a lakosság hitelfelvétele márciusban és áprilisban is 0,8 százalékkal szűkült év/év alapon, a vállalatoknál viszont áprilisban 3,7 százalékos volt a visszaesés a márciusi 2,8 százalék után. Az áprilisi mutató mind a teljes magánszektor, mind a vállalatok esetében a legnagyobb mértékű zsugorodást jelenti a mostani recesszió idején − hangsúlyozta a jegybank. (Az olasz GDP az idei első negyedévben már hetedik negyedéve zsugorodott.)
Az olasz bankszektorban éves összehasonlításban utoljára tavaly áprilisban bővült a hitelezés, utána elkezdték elzárni a pénzcsapokat: részben azért, mert az eurózóna adósságválsága − amelyben Olaszország súlyosan érintve volt − megdrágította a finanszírozást, részben pedig azért, mert a bankok több államkötvényt vásároltak. Ez nagyon hamar éreztette hatását, miután az olasz vállalatok 99 százaléka a kkv kategóriába tartozik és működését alapvetően banki hitelekből finanszírozza. Azok pedig egyre drágábbak: áprilisban az egymillió eurónál kisebb új hitelek kamata átlag 4,39 százalék volt (márciusban 4,36), egymilliónál nagyobb összeget pedig átlagosan 3,12 százalékos kamattal lehetett szerezni a márciusi 2,93 százalék után.
Az olasz bankok tavaly mintegy 44 milliárd euróval vágták vissza a vállalati hitelezést a Standard & Poor\'s múlt héten megjelent elemzése szerint, a legnagyobb olasz munkáltatói szervezet, a Confindustria pedig úgy számol, hogy az elmúlt másfél évben 50-60 milliárd eurónyi lyuk keletkezett ezen a területen. A 2009−2012-es válságperiódusban nagyjából 55 ezer feldolgozóipari vállalat szűnt meg Olaszországban − figyelmeztetett a szervezet −, ezzel az ágazat kapacitása 15 százalékkal zsugorodott. Ha egy vállalkozás megszűnik, az nem indul újra − jelentette ki Giorgio Squinzi, a Confindustria elnöke, hozzátéve: a következő hónapokban valószínűleg további munkahelyek tűnnek el.
