Megnyugodtak tegnap az olasz piacot figyelő befektetők, noha a délelőtti aukción magasabb hozammal keltek el az államkötvények, mint előző alkalommal. A lényeg az volt, hogy elkeltek: a 2,75 milliárd eurónyi ötéves papír 3,01 százalékos hozammal ment (az április végi aukción 2010 októbere óta a legalacsonyabb szint, 2,84 százalék alakult ki, de az a politikai patthelyzet végetérésének volt köszönhető). A 3 milliárd eurónyi tízéves papír hozama 4,14 százalékra emelkedett az áprilisi 3,94 százalékról. Mindezek után a másodpiacon csökkenni kezdett a tízéves olasz papírok hozama, a németekéhez mért spread pedig 260 pontra zsugorodott − a piacok így honorálták, hogy a kockázatkerülő hangulatban a kincstár lényegében gond nélkül hozzájutott a tervezett maximális összeghez (ekkora hozamemelkedés belefért).
Másokkal együtt Olaszország is kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás alól az Európai Bizottság javaslata alapján, így akár 12 milliárd euró forrás szabadulhat fel korábbi várakozások szerint (Napi Gazdaság, 2013. május 28.). A mozgástér azonban elég szűk − erre figyelmeztetett a javaslat ismertetésekor Olli Rehn gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztos is, mondván, nagyon kicsi az a biztonsági sáv, amely az olaszokat elválasztja a 3 százalékos deficithatártól. A kormánynak viszont gyorsan forrást kell találnia a már felfüggesztett ingatlanadó esetleges kivezetésének pótlására, az pedig nyitott kérdés, hogy a korábbi bejelentéseknek megfelelően el tudják-e kerülni a még a Monti-féle szakértői kormány által júliusra beütemezett áfaemelést.
