Nagyon bízom abban, hogy Olaszország képes lesz kikerülni a túlzottdeficit-eljárás alól − jelentette ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke az új olasz kormányfővel, Enrico Lettával folytatott tegnapi munkareggelije után. Ez természetesen attól is függ − tette hozzá Barroso −, az új olasz kormány milyen konkrét számokat prezentál új terveiben. Az EB bízik abban, hogy Olaszország a tervezett adóemelések bejelentett visszavétele után is a GDP 3 százaléka alatt tudja tartani az idei hiányt (a tavalyi az Eurostat szerint 2,4 százalék volt). A bizottság szoros megfigyelés alatt tartja az olasz költségvetési terveket − emlékeztetett Barroso − és Rómának jóval május 29. előtt részleteznie kell azokat (Brüsszel akkor teszi közzé jelentését az egyes tagállamok gazdasági helyzetéről). Az OECD tegnap kiadott országjelentésében arra figyelmeztetett, hogy az olasz GDP idén 1,5 százalékkal csökkenhet, a deficit 3,3 százalékra rúghat, jövőre pedig elérheti a 3,8 százalékot is; bármiféle fiskális lazítás nagyon kockázatos lehet − figyelmeztetett a szervezet.
