Elmarad a betervezett áfaemelés, az első lakás ingatlanadójának júniusban esedékes részletét már nem kell befizetni − ezek voltak a legfontosabb mindenkit érintő ígéretek az új olasz kormányfő, Enrico Letta tegnapi képviselőházi beszédében. A balközép politikus lapzártánk után kért bizalmat nagykoalíciós kormányának a parlament alsóházában, ma pedig a szenátus következhet. Letta jó eséllyel néz a megmérettetés elé: a képviselőházban pártja, a PD többségben van, a patthelyzetes szenátusban pedig mellé állhatnak azok a jobboldali, illetve jobbközép pártok, amelyek részt vesznek a kormányban (a Silvio Berlusconi-féle PdL mellett az eddigi szakértői kormányfő, Mario Monti mögött álló Polgári Választás).
A Monti által visszahozott ingatlanadó eltörlése Berlusconi nagy kampányígérete volt, a jobboldal vezére ennek teljesítéséhez kötötte a nagykoalíció elfogadását. Letta ezen túlmenően kilátásba helyezte annak megvizsgálását is, hogy állampolgári jogon minimális jövedelemhez juttassák a gyerekeket nevelő rászoruló családokat (hasonlót javasolt kampányában az ellenzékben maradó protest mozgalom, az Öt Csillag). Az első feladatok közé sorolta a miniszterelnök a mai pártfinanszírozási rendszer felülvizsgálatát, és azt is közölte, hogy a februári választás volt az utolsó, amelyet a mostani törvény alapján tartottak meg.
A legfontosabb feladatnak azonban a foglalkoztatási helyzet javítását, valamint a gazdaság beindítását nevezte a 47 éves kormányfő, hozzátéve, olyan stratégiát tár uniós partnerei elé, amely demonstrálja, hogy a növekedés nem megy a büdzsé rovására. A növekedés azonban nem várhat tovább − hangsúlyozta −, \"a puszta fiskális konszolidációba belehalunk\". A politikus határidőt is szabott magának, amivel persze időt is kért: 18 hónap múlva megvizsgálja, hol tart a reformprogram − ígérte −, és ha nem halad kellően, levonja a konzekvenciákat. Letta az uniós hátországról is igyekszik gondoskodni: ma este Berlinbe utazik, ahol Angela Merkellel vacsorázik, és még a héten sort kerít más fontos európai vezetőkre is.
