BUX 138843.55 0,89 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Japán már nincs recesszióban

Az előzetesen vártnál hamarabb lábalt ki a recesszióból a japán gazdaság, ugyanis a felülvizsgált adatok szerint a negyedik negyedévben enyhe növekedést mutatott a GDP. Az első becslés még újabb 0,4 százalékos visszaesésről szólt 2011 hasonló időszakához képest, ezt javították pénteken 0,2 százalékos növekedésre.

2013. március 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az előző két negyedév visszaesése után tíz év alatt harmadszor került recesszióba a szigetország gazdasága, ebből sikerült most kilábalni. Mindez azt jelenti, hogy Abe Sinzo miniszterelnök pozíciója erősödött, hiszen a múlt év végén hivatalba lépett kormányfő egyik fő célkitűzése a növekedés beindítása volt. Az előzetes adathoz képest a javulást elsősorban a vállalati beruházások vártnál kisebb visszaesése és a lakossági fogyasztás mérsékelt emelkedése jelentette.

A Wall Street Journalnak nyilatkozó elemző szerint a vártnál jobb adat nem jelenti azt, hogy a Bank of Japan (BoJ) monetáris politikája érdemben változik majd, továbbra is a 15 éve tartó defláció felszámolása lesz a jegybank célja. Adacsi Maszamicsi szerint a korábbi gyakorlat az volt, hogy a BoJ akkor enyhített, amikor a gazdaság nehéz helyzetben volt, most azonban a kilábalás ellenére egészen addig folytatódhat a pénznyomtatás, amíg az nem generál inflációt.

A GDP növekedése ellenére a japán külkereskedelem továbbra is szenved, az elmúlt két évben jelentősen romlott az egyenleg. Ennek egyik oka, hogy a 2011. márciusi földrengés és szökőár után az ötvenből biztonsági kockázatok miatt még mindig csak két japán atomerőmű üzemel. Így az ország a korábbinál nagyobb energiabehozatalra szorul. A gyenge jen pedig hiába kedvez a japán cégeknek, az importot jelentősen megdrágítja.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet