Az előző két negyedév visszaesése után tíz év alatt harmadszor került recesszióba a szigetország gazdasága, ebből sikerült most kilábalni. Mindez azt jelenti, hogy Abe Sinzo miniszterelnök pozíciója erősödött, hiszen a múlt év végén hivatalba lépett kormányfő egyik fő célkitűzése a növekedés beindítása volt. Az előzetes adathoz képest a javulást elsősorban a vállalati beruházások vártnál kisebb visszaesése és a lakossági fogyasztás mérsékelt emelkedése jelentette.
A Wall Street Journalnak nyilatkozó elemző szerint a vártnál jobb adat nem jelenti azt, hogy a Bank of Japan (BoJ) monetáris politikája érdemben változik majd, továbbra is a 15 éve tartó defláció felszámolása lesz a jegybank célja. Adacsi Maszamicsi szerint a korábbi gyakorlat az volt, hogy a BoJ akkor enyhített, amikor a gazdaság nehéz helyzetben volt, most azonban a kilábalás ellenére egészen addig folytatódhat a pénznyomtatás, amíg az nem generál inflációt.
A GDP növekedése ellenére a japán külkereskedelem továbbra is szenved, az elmúlt két évben jelentősen romlott az egyenleg. Ennek egyik oka, hogy a 2011. márciusi földrengés és szökőár után az ötvenből biztonsági kockázatok miatt még mindig csak két japán atomerőmű üzemel. Így az ország a korábbinál nagyobb energiabehozatalra szorul. A gyenge jen pedig hiába kedvez a japán cégeknek, az importot jelentősen megdrágítja.
