BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Leszámol a kövér banki bónuszokkal Európa

Az európai bankárok a jövőben csak részvényesi hozzájárulással kaphatnak éves fizetésüknél nagyobb összegű bónuszt az Európai Parlament és a Bizottság megállapodása után.

2013. március 1. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Alapesetben egyetlen európai banki alkalmazott sem kaphat éves fizetésénél nagyobb összegű bónuszt, az Európai Unió két szerve azonban hagyott egy kiskaput: ha a részvényesek hozzájárulnak, akkor az éves bér duplájára emelkedhet a jutalom. A pénzintézetek attól tartanak leginkább, hogy a szigorú szabályozás miatt nehezebb lesz képzett szakembereket toborozniuk, mint amerikai vagy ázsiai társaiknak. Várhatóan az európai bankok tengerentúli egységeire is kiterjed a szabályozás. Egy Wall Street Journalnak nyilatkozó bankár elárulta, hogy cége már készül arra, hogy többszörösére emelje munkatársai alapbérét, így kerülve ki a brüsszeli szabályt.

Az EU érvelése szerint a most elfogadott rendelkezésre azért volt szükség, mert a magas kifizetett bónuszok túlságosan nagy kockázatvállalásra ösztönözték a bankárokat. A rizikós befektetéseken ugyanis általában többet lehetett keresni, ami automatikusan nagyobb bónuszt jelentett − ez viszont az egész pénzügyi rendszerben növelte a végül gyakran az adófizetők által fizetett kockázatokat. A szigorítás jövő januárban léphet életbe, miután az Európai Tanács, valamint a 27 tagállam parlamentje elfogadja az ehhez szükséges jogszabályokat. A lépést a brit kormányon lesz a legnehezebb keresztülnyomni, mivel London a kontinens egyik pénzügyi központja. David Cameron miniszterelnök csütörtökön úgy nyilatkozott a tervezett szabállyal kapcsolatban, hogy annak biztosítania kell a brit főváros versenyképességét a szektorban, London polgármestere pedig máris tiltakozott.

Beke Károly
Beke Károly

Ez is érdekelhet