BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ultimátumot kapott Bukarest az IMF-től

2013. január 30. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Alig öt hónap áll Bukarest rendelkezésére ahhoz, hogy teljesítse a nemzetközi hitelezők azon elvárásait, amelyek megvalósítására két év sem volt elegendő. Erik de Vrijer, az IMF delegációjának vezetője kedden kijelentette: a Valutaalap júniusban dönt a hitelszerződés lezárásáról, addig a kormánynak teljesítenie kell kötelezettségeit, különben nem kezdhet tárgyalásokba egy újabb hitelvonalról. Bukarest vállalta, hogy még idén átszervezi a veszteséges vállalatait, és legkevesebb tíz céget privatizál, a helyi adók legalább 16 százalékos növelésével csökkentik az önkormányzatok adósságállományát, az adóalap kibővítésével pedig növelik a büdzsé bevételeit. Az IMF szerint egyelőre nem időszerű a fiskális lazítás, ahogy a beígért áfacsökkentés és a többkulcsos jövedelemadó bevezetése sem. Biztató, hogy a GDP-arányos költségvetési hiányt sikerült 3 százalék alatt tartani, a gazdaság tavalyi alig 0,2 százalékos teljesítménye azonban messze elmaradt a várakozásoktól − fogalmazott Vrijer. A szakember idén 1,5 százalék körüli gazdasági növekedés mellett 1,4 százalékos deficitet vár, az éves infláció 3,5 százalék körül tetőzhet.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet