Már a hivatalos közlönyben is megjelent az a még múlt kedden elfogadott kormányrendelet amely átalányadó megfizetésére kötelezi a gazdákat Romániában. A rendelet szerint az adó mértéke a földterület nagyságának, minőségének és a benne termesztett növénykultúra fajtájának függvényében lesz kiszabva, a jogszabály nem vonatkozik az erdőgazdálkodással és haltenyésztéssel foglalkozó magánszemélyekre: ők továbbra is 16 százalékos profitadót fizetnek. Nem kell adót fizetnie annak a gazdának, akinek legfeljebb tíz kecskéje vagy birkája, két tehene, öt disznója, száz darab szárnyasa vagy száz méhcsaládja van. Adómentességet élvez két hektár alatt a gabonatermesztő, fél hektár alatt a zöldségtermesztő és az egy hektár szőlőt birtokló gazda is. A legmagasabb adókat a virágtermesztőkre szabták: két hektárnál nagyobb területen, hektáronként 10 360 lejre rúg az adó. A gazdáknak május 25-ig kell jelenteniük az adóhivatalnál, hogy mekkora területen milyen agrártevékenységet folytat, majd a hivatal kiszámolja a fizetendő összeg mértékét. A román kormány március elsejétől jelképes vizitdíjat is bevezet, a kormány szerint a Nemzetközi Valutaalap kényszerítette ki az intézkedést. A Mediafax hírügynökség birtokába került román szándéknyilatkozat szerint a vizitdíj bevezetése mellett a kormány szűkíti az ártámogatott gyógyszerek körét, illetve az egynapos beavatkozásokkal csökkentenék a kórházi ágyak számát.
