BUX 138911.27 0,93 %
OTP 44590 1,39 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Golfozás közben kartelleztek az elektronika nagyjai

Minden korábbinál nagyobb büntetést, összesen 1,47 milliárd euró bírságot szabott ki az Európai Bizottság (EB) az elektronikai ipar számos óriását magában foglaló cégcsoportra a kilencvenes évek közepe és a kétezres évek eleje között folytatott kartellezés miatt − jelentette a Reuters.

2012. december 6. csütörtök, 06:11

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A legnagyobb összeget, 313,4 millió eurót a holland Philipsnek kell fizetnie, a dél-koreai LG Electronicsot 295,6 milliós, a Panasonicot 157,5 milliós, a Samsung SDI-t 150,8 milliós bírsággal találták meg. A kartellezésről a tajvani Chunghwa Picture Tubes tett jó szándékú bejelentést, amely szerint hat elektronikai vállalat egyezteti a tévéképernyőkben és komputermonitorokban használatos katódsugárcsövek árát. A káros tevékenységet 1996 és 2006 között folytatták. A részt vevő vállalatok vezetői zöld értekezletnek hívták a kívánatos árakról folytatott tárgyalásaikat, mivel általában golfozás közben szakítottak időt erre.

A katódsugárcsöves kartell az ilyen típusú vállalati együttműködés tankönyvszerű példája − fejtette ki Joaquín Almunia, az EB versenyügyekben illetékes biztosa. A résztvevők megtették mindazokat a versenyellenes lépéseket, amelyek tiltottak. Az ügy súlyát növeli, hogy abban az időben, amikor ezt a technológiát még használták, a katódsugárcsövek költsége adta a tévé- és számítógép-képernyők árának 50−70 százalékát. A mostani büntetés előtt az autóüveg-gyártók kartelljére kiszabott összesen 1,38 milliárd eurós bírság tartotta az európai versenyjogi büntetések csúcsát.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet