Romániában az állami birtokokat kezelő ügynökségre (ADS) hárul 2014. január elsejétől az a feladat, hogy a külföldiek földvásárlási kérelmeit elbírálja, szem előtt tartva a helyi gazdák érdekeit − jelentette be Daniel Constatin agrárminiszter. A jelenleg mintegy 350 ezer hektár állami tulajdonban lévő mezőgazdasági területet kezelő ADS-t földvásárlási jogokkal ruházná fel a kormány, ezt követően egyfajta ingatlanbankként szolgálna a külföldiek számára. A tervek szerint a piacnyitást követően is korlátoznák a megvásárolható terület nagyságát, és feltételhez kötnék a tulajdonjog megszerzését: a befektetők az adókat és járulékokat helyben fizessék meg és a profitot ne vigyék ki az országból. Az agráriumnak a miniszter szerint égető szüksége van tőkére és a külföldiek szaktudására − bizonyos megkötések mellett −, ezért lehetővé kell tenni a beruházások megvalósítását.
A mezőgazdasági területek jelentős része már külföldiek kezében van, miközben számos nyugat-európai, ázsiai, illetve afrikai nagybefektető is ugrásra készen várja a piacnyitást − kongatják ugyanakkor a vészharangot a helyi érdekképviseletek. A Romániában bejegyzett külföldi tulajdonú vállalkozások most is vásárolhatnak termőföldet az országban − ezt a kiskaput kihasználva már 800 ezer hektár került külföldiek tulajdonába, ami a teljes mezőgazdasági terület közel 9 százaléka. Piaci szereplők azonban úgy vélik, hogy az arány ennél jóval magasabb, miután Romániában is bevett szokás, hogy az idegenek helyi magánszemélyek nevére vásárolt földeken gazdálkodnak. A külföldiek elsősorban Olaszországból, Hollandiából, illetve az arab államokból érkeznek, magyarországi befektetők tulajdonában becslések szerint 70-80 ezer hektár lehet. Az uniós árszínvonalhoz képest továbbra is nagyon olcsó a kitűnő minőségű román termőföld, a hektáronkénti átlagár 2-3 ezer euró, miközben Nyugat-Európában ennek az összegnek a két-háromszorosát kell fizetni. Az alacsony ár a helyiek tőkehiányával magyarázható − állítják a szakértők, az évtizedek óta elmaradt infrastrukturális fejlesztések és az elavult eszközpark ugyanis nem tesz lehetővé hatékony, versenyképes gazdálkodást, a külföldiek pénze pedig csábító a veszteséges gazdáknak.
A korszerű technológia hiányából még előnye is származhat Romániának, a vegyszermentes termőföldek ugyanis tökéletesek a biogazdálkodáshoz − hangsúlyozta a mezőgazdasági miniszter. Az országban 2010 végén összesen 13,3 millió hektár számított mezőgazdasági területnek, ebből 8,3 millió hektár szántóföld. Becslések szerint egymillió hektár mezőgazdasági terület marad évente parlagon.
