A befektetési alapkezelő szakember szavai szerint az euróválság \"meghatározó hatással van a jelenlegi helyzetre, tartós recesszió felé taszítja az Európai Uniót és teljes mértékben önmagából fakad\". Soros György úgy látja, hogy a \"legkisebb ellenállás irányban mozduló\" Németország csak a \"szükséges minimumot\" teszi meg az euróövezet egyben tartása érdekében, ami \"nem elegendő az eladósodott országok talpra állításához\". Emiatt egyre tágul a szakadék a hitelező és az adós országok között Európában. A recesszió kivédéséhez a világ jegybankjainak összehangolt akciójára lenne szükség - mondta Soros.
Az euróövezet létrehozásának legnagyobb tévedése az a feltételezés volt, hogy a \"kormányok kockázatmentesek\" - mutatott rá Soros György. \"Ezt az alapvető hibát eurókötvények kibocsátásával lehetne korrigálni, ami azonban politikailag elfogadhatatlanná vált Németországban. A felismerés már megszületett ugyan, hogy valami alapvető hiba van a rendszerben, de nincs meg rá az megfelelő eszköz, amivel ki lehetne javítani - véli a befektetési szakember.
Az EU felbomlását \"valós veszélynek\" nevezte Soros György, egyúttal felszólította Németországot, hogy tetteiben is vállalja fel a közösségen belül de facto betöltött hegemón szerepét és ezzel együtt az eladósodott országok érdekeinek a képviseletét. Véleménye szerint a másik lehetőség az lenne, ha Németország elhagyná az euróövezetet, ami egy csapásra meg is oldaná a válságot.
A kínai gazdasági helyzetről szólva Soros György rámutatott, hogy az alkalmazott növekedési modell már elveszítette lendületét és megérett a változtatásra, melyben egyebek között nagyobb szerepet kellene kapnia a lakossági fogyasztásnak.
