BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Reformoffenzívát indít a spanyol kormány

Erőltetett ütemű törvényalkotással, a következő hat hónapban 43 új jogszabály elfogadásával igyekszik új pályára állítani a spanyol gazdaságot és a költségvetést a madridi kormány - derült ki a 2013-as költségvetés tervezetéből.

2012. szeptember 27. csütörtök, 19:53

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az új törvények liberalizálják az energetikai, a szolgáltatási és a távközlési szektort, átalakítják a közszolgáltatásokat és elmélyítik a munkaügyi reformot. A csomag 40 milliárd euróval mérsékelheti a büdzsé hiányát 2013-ban. Az egyensúly javítását 40 százalékban adóemelésekkel akarják elérni. Egyebek mellett a 2500 eurónál nagyobb lottónyereményekre 20 százalékos adót vetnek ki, amitől 824 millió euró bevételt remélnek.

Az államadósság kamattörlesztésére a várnál többel, közel tízmilliárd euróval kell többet költeni 2013-ban, mint 2012-ben. A kormány hárommilliárd euró lyukat lát a nyugdíjrendszeren, amelyet a szociális ellátórendszer más részeiből elvont forrással akar kitömni. Emellett \"párbeszédet\" kezdenek a társadalommal az előrehozott nyugdíjazás kérdéséről. A reformtervet 0,5 százalékos 2013-as GDP-csökkentést feltételezve állították össze. Viszonylag optimistának tekinthető az átlagos munkanélküliségi rátára adott 24,3 százalékos előrejelzés is. Az elemzők ennél rosszabbal számolnak. Paul Mason, a BBC szakírója szerint a kormány a megszorításokkal meg akarja előzni, hogy ha uniós támogatást kérne, akkor az EU-ECB-IMF trojka ennél szigorúbb csomagot szorítson ki belőle.

Monti maradhat
Mario Monti olasz kormányfő késznek mutatkozik munkája folytatására, amennyiben nem lenne egyértelmű győztese a jövő márciusi olaszországi választásoknak − derült ki a miniszterelnök New York-i nyilatkozatából. Elemzők szerint a kijelentés − az első egyértelmű célzás Monti részéről, hogy maradhat − zene a befektetők füleinek, ugyanis sokan attól tartanak, hogy az új kormány képtelen lesz folytatni a megkezdett, fájdalmas intézkedésekkel járó reformpolitikát.
Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet