BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áfaemelés helyett kiadást csökkentenének az olaszok

2012. július 3. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A beharangozott kettő helyett csak egy százalékponttal emelik meg jövőre az áfát Olaszországban, ha marad az uniós csúcs után kialakult pozitív piaci hangulat, valamint ha a szakértői kormány eredményeket ér el a közszférát érintő kiadáscsökkentésben − közölte Piero Giarda, a parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter. Az utóbbiról ezen a héten kell legalább annyiban végleges döntést hozni, hogy a Monti-kormány törvényerejű rendelettel hozzákezdhessen a lefaragáshoz. Április végén a kormány még 4,2 milliárd eurós idei csökkentésről szóló tervet jelentett be, de olasz sajtóértesülések szerint ma már inkább 7 milliárdos megtakarítást szeretnének összehozni, sőt a tízmilliárdot se tartják lehetetlennek. Az így megspórolt pénzt részben a múlt héten elfogadott munkaerő-piaci reformra fordítanák, de jutna belőle a földrengés sújtotta területeknek is.

Kiszivárgott hírek szerint 10 százalékkal vágnák meg a minisztériumok, központi hivatalok büdzséjét (a vezetőkre jutó keretet 20 százalékkal). A kormányzati költekezést a gazdasági minisztériumon belül működő szervezet szigorú ellenőrzése alá vonnák, visszamenőleges hatállyal, vagyis a Berlusconi-kormány idejében kötött szerződéseket is felülvizsgálhatnák. A kiadáscsökkentés keretében hamarabb nyugdíjba mehetnének azok a közszolgák, akik egyébként 2014-ben érnék el a korhatárt, de az ilyenkor szokásos végkielégítést csak a korhatár betöltésekor kapnák meg. Olaszországban ugyanis külön járulékot vonnak le a munkavállalóktól a nyugdíjba vonuláskor járó végkielégítésre.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet