BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Patthelyzet a görögöknél

2012. június 18. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az exit pollok szerint a trojka-csomag és megszorításpárti konzervatív Új Demokrácia nyerhette a vasárnapi választásokat, hajszállal megelőzve a radikális baloldali Sziriza tömörülést. Az első adatok szerint az Új Demokrácia 27,5-30,5, a Sziriza 27-30, a szocialista Paszok 10-12 százalékot szerezhetett, míg a kisebbek közül a neonáci Arany Hajnal 6-8, a kommunista KKE 5-6 százalékot. A két nagy párt közti különbség viszont annyira kicsi, hogy gyakorlatilag csak hétfő hajnalban derülhet ki, ki nyerte a választásokat. A győztes párt a szavazatok alapján járó helyek mellé további 50-et kap a 300 fős parlamentben.

Az egész világ által lélegzet-visszafojtva követett, sokak szerint az eurózóna jövője szempontjából sorsdöntő jelentőségű választások mindenesetre nem jelentenek azonnali gyógyírt az ország bajaira. Bárki nyeri is a választást, ha nem sikerül nemzetközi nyomás mellett két napon belül működő koalíciót alakítani vagy a május 6-ai választások utáni helyzethez hasonlóan kudarccal végződő tárgyalásokat követően harmadik választási időpontot kell kiírni, az a görög államháztartás összeomlásához vezethet. Az athéni pénzügyminisztérium illetékesei ugyanis már jelezték, amennyiben nem érkezik be egy korábban esedékes egymilliárd eurós hitelrészlet, az államkassza július 20-ára kifut a pénzből.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet