BUX 138428.92 0,58 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre drágább a spanyol bankmentés

2012. május 29. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Míg a hó elején radikális fordulatot jelentett spanyol kormány részéről a Bankia közpénzből történő kimentése, addig most már repkednek a minden korábbi elképzelést felülmúló milliárdok. Az eredeti mentő csomag még a bankcsoport és anyavállalata, a BFA 4,47 milliárd eurós tartozásainak tőkésítését jelentette, amellyel az állam mintegy 45 százalékos részesedést szerzett és egy további 10 milliárdos feltőkésítésről is szólt a fáma. Ehhez képest az Standard & Poor\'s által időközben bóvliba leminősített második legnagyobb spanyol jelzálogbank pénteken már 19 milliárd eurót kért a kormánytól, amibe az bele is egyezett − írta az AP. A teljes összeg így már 23,5 milliárdra rúg. Az anyavállalat feltőkésítésére júliusban kerülhet sor, ezt követheti a Bankia elsőbbségi részvényeinek felvásárlása, amellyel októberre az állami részesedés a 90 százalékot is elérheti. A spanyol törvények szerint három éven belül privatizálni kell majd a csomagot. A mentőövért cserébe a BFA és a pénzintézet vállalta, hogy jelentős eszközeladásokba fog, az ingatlanportfólió megtisztításán felül túladhatnak az Iberia és a British Airways egyesülésével létrejött IAG többségi pakettjén is − írta a Reuters. A pénzintézet a múlt héten, tavalyi eredményét felülvizsgálva, az eredetileg jelentett 209 millió eurós profit helyett 2,98 milliárdos veszteséget mutatott ki. A spanyol államnak nagy fejfájást okozhat a 32 milliárd eurós nem teljesítő hitelállománnyal rendelkező bank kimentése, egyes elképzelések szerint készpénz helyett államkötvényekkel hajtanák végre a feltőkésítés egy részét, ám az államadósságot így is növelheti az akció.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet