BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Moszkván keresztül vesz iráni olajat Kína

2012. május 14. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jüanban (renminbi) fizet Kína iráni olajszállítmányai egy részéért − írta pekingi és kuvaiti iparági vezetőkre és dubai bankárokra hivatkozva a Financial Times. A szokatlan lépés részben a teheráni nukleáris program miatti amerikai szankciók következménye lehet. Korábban az ázsiai ország többnyire dollárban fizetett a vásárolt energiahordozóért. Teherán az olajért kapott jüant − ami még nem teljesen konvertibilis − kínai termékek és szolgáltatások importálására fordíthatja. A Kína által vásárolt olaj nagy részét az ország második számú olajcége, a Sinopec kereskedelmi egyége, az Unipec kezeli, kisebb részben pedig a Zhuhai Zhen Rong.

Becslések szerint Irán évente hozzávetőleg 20-30 milliárd dollár értékben szállít olajat Kínának, ennek egy részét azonban az ázsiai ország barterben ellentételezi. A Zhuhai Zhen Rong például az általa vásárolt olajért szolgáltatásokkal fizet, például fúrási tevékenység formájában.

A globális pénzügyi válság felgyorsította a súlypont áthelyeződését nyugatról keletre, az olyan lépések, mint az Irán elleni amerikai szankciók pedig erősítik a jüan tranzakciós devizaként való elfogadhatóságát. Az USA idén már a Zhuhai Zhen Rongra is szankciókat vetett ki, miután a kínai társaság − amely tagadta a vádakat − állítólag gázolajat szállított a finomítóval nem rendelkező Iránba. Washington a pénzügyi intézményeket is választás elé állította, amelyek iráni üzleteikkel a teljes amerikai piactól eleshetnek; emellett a teheráni központi bankra is korlátozásokat vetett ki. A szankciók és a diplomáciai nyomás az iráni olajimport visszaeséséhez vezetett Japán, Dél-Korea, India és Kína esetében is, amely országok együttesen a közép-keleti állam olajexportjának több mint 60 százalékát fedik le.

Kína áprilisban fizethetett először jüanban az olajért. Eleinte pekingi számlákon keresztül bonyolították a tranzakciókat, ám később, amerikai nyomásra, a helyi bankok felfüggesztették az Iránnal való üzletelést. Ehelyett manapság orosz bankokon keresztül utalják Teheránba az olaj árát, amelyek jelentős jutalékban részesülnek az ügyletek után.

Kína már korábban is igyekezett rávenni kereskedelmi partnereit a renminbi elfogadására az árfolyamkockázat áthárítása érdekében. A jüanban való fizetés lehetősége egyúttal arra is lehetőséget ad Pekingnek, hogy csökkentse dollárkészleteit.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet