BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Puhább léptekkel indul az olasz reform

2012. április 6. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kompromisszumok árán, de útnak indult az olasz munkaerő-piaci reform, amellyel a Mario Monti vezette szakértői kormány rugalmasabbá tenné az eddigi, a hatékonyságot és vele a növekedést gátló szabályozást. A tervezett változások egy részét a szakszervezetek és a parlament balközép pártjai is ellenezték, ezért puhítottak rajtuk, mindenekelőtt az elbocsátások megkönnyítése terén. Túl nagy engedményeket azonban nem tehettek, hiszen a piac árgus szemekkel figyeli az olasz reformokat. A kormányfő érvként is használhatta ez utóbbit a pártok vezetőinek meggyőzésére, azzal ugyanis mindenki tisztában van, hogy a legnagyobb csapást a politikai bizonytalanság mérné az utóbbi hónapokban visszaerősödő olasz kötvénypiacra. A CGIL szakszervezeti szövetség mindazonáltal tegnap közölte: kevésnek tartja az engedményeket és nem áll el a korábban jelzett sztrájktól (az időpontot még nem tűzték ki).

A reform egyelőre törvényerejű rendelettel indult be − ezt a parlament még módosíthatja −, a legfontosabb változás az, hogy az elbocsátott munkavállalók a korábbinál kevésbé könnyen vetethetik vissza magukat jogi úton. Módosult a munkanélküliek ellátása is: az eddiginél jóval szélesebb körre terjed majd ki, viszont havi 1119 euróban megszabták a felső határát. A munkaszerződések rendszerének változásaival a kormány azt a gyakorlatot akarja visszaszorítani, hogy a fiatalokat legfeljebb határozott időre, gyakornoki státusba veszik fel.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet