Két biztos dolog van az életben − elmélkedett Benjamin Franklin −, a halál és az adó. Ha a nagy ember ma élne, kétségtelenül hozzátenne egy harmadikat is: a magyar politikusok soha nem mondanak le − írta Schmitt Pál plágiumügyéről kelet-közép-európai blogrovatában (Eastern Approaches) a brit The Economist. A világ legtekintélyesebb gazdasági hetilapjának honlapján olvasható blog szerint Schmitt Pál pályafutása legrosszabb hetén van túl. A hónapokig tartó botrány után megszületett bejelentés doktori címének visszavonásáról a magyar politikában ritka, pártokon átnyúló konszenzust teremtett abban, hogy az elnöknek le kellene mondania. A legtöbb elemző azt hitte, hogy Schmitt Pál számára mindennek vége, de Orbán Viktor miniszterelnök, az államfő pártbeli szövetségese közbelépett, és kérdésre válaszolva
közölte: az államfő dolga eldönteni, hogy lemond-e.
El is döntötte − szögezte le a The Economist blogja. Csakúgy, mint annak idején Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök a zavargásokhoz vezető 2006-os beszéde után − amelyben elismerte, hogy hazudott −, Schmitt is közölte, hogy marad.
