A \"jóléti államot legyilkoló\" intézkedések ellen tiltakozva szervezett tegnap huszonnégy órás sztrájkot Portugáliában a legnagyobb szakszervezeti szövetség, a CGTP, jelentős fennakadásokat okozva a közlekedésben, a tanításban és a közszolgáltatásokban. A sztrájk fél siker a kommunistákhoz közel álló CGTP számára, mert a második legnagyobb szövetség, az UGT nem csatlakozott hozzá − ez utóbbi január végén aláírta a megállapodást a kormánnyal a munkaerő-piaci szabályok módosításáról, minek folytán egyebek közt csökken a fizetett szabadnapok száma és könnyebb elbocsátani a dolgozókat. Ezek a változások is szerepeltek a Portugáliának nyújtott 78 milliárd eurós EU/IMF-mentőcsomag feltételei között.
Az UGT és a CGTP novemberben még együtt szervezett harminc év óta nem látott méretű általános sztrájkot, most azonban már csak az utóbbi januárban megválasztott vezetője, Arménia Carlos nyilatkozta, hogy a megszorító intézkedések és a munkaerő-piaci reformok nyomán számos munkás bére akár 25 százalékkal is visszaeshet. Ezen az úton járt Görögország is − idézte szavait a Financial Times − és az eredmény rettenetes bukás lett. Az UGT-t irányító Joao Proenca szerint azonban az általános sztrájk nem a legjobb módja a munkanélküliség elleni küzdelemnek. Tavaly decemberben 14 százalékos volt a ráta és a pénzügyminisztérium előrejelzése szerint idén eléri a 14,5 százalékot, mielőtt csökkenni kezd.
A portugál gazdaság az elmúlt évtizedben évente kevesebb mint 1 százalékkal bővült, idén pedig az Európai Bizottság prognózisa szerint 3,3 százalékkal zsugorodik a tavalyi 1,5 százalékos mínusz után. Sok elemző szerint Athén után Lisszabon is kénytelen lesz újabb támogatásért folyamodni − amit a kormány ismételten visszautasít −, ezek sorához csatlakozott legutóbb Neel Kashkari, a PIMCO ügyvezetője is. Görögország is újra sorba állhat még − mondta a Bloombergnek adott interjújában −, mert nem lesz képes véghezvinni az ígért megszorításokat.
