Az olasz gazdaság hatékonyabbá tételét célzó munkaerő-piaci reformokról tárgyaltak tegnap a szakértői kormány illetékesei a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel. Mario Monti miniszterelnök március 25-ig szeretné tető alá hozni a merev előírások feloldását jelentő reformcsomagot, ehhez a munkanélküliségi ellátás újraszabályozása mellett az elbocsátást megnehezítő törvényi passzusokat is át akarják fogalmazni − várhatóan itt lesz a legnehezebb megállapodásra jutni. Róma abban bízik, hogy követni tudják Németország példáját, ahol a munkaerőpiac rugalmasabbá tétele nagymértékben hozzájárult a gazdasági fellendüléshez. Ez utóbbi ráférne Olaszországra: a statisztikai hivatal tegnap közzétett második becslése megerősítette, hogy recesszióba kerültek, miután 2011 negyedik negyedévében 0,7 százalékkal zsugorodott a gazdaság az előző három hónap 0,2 százalékos mínusza után. A tavalyi egész éves adat hajszállal jobb lett az első becslésnél: nem 0,4, hanem 0,5 százalékkal bővült a GDP. A növekedés az exportnak és a mezőgazdaságnak köszönhető, a lakossági fogyasztás, a kormányzati kiadások, a beruházási javak soron egyaránt csökkenés mutatkozott.
