A gazdaság alig növekszik, az államadósság annál inkább − ezt a képet festette Olaszországról a statisztikai hivatal (Istat) pénteken kiadott éves jelentése. E szerint az olasz GDP tavaly 0,4 százalékkal bővült, szemben a 0,6 százalékos kormányzati prognózissal (a Nemzetközi Valutaalap viszont pont ennyit várt). Egy évvel korábban 1,8 százalékos növekedést ért el az olasz gazdaság a válság mélypontját jelentő 2009-es évi 5,5 százalékos visszaesése után − vagyis még mindig nem nyerte vissza a válság előtti méretét. A tavalyi szerény gyarapodás az 5,6 százalékkal erősödő exportnak köszönhető, a lakossági fogyasztás csupán 0,2 százalékkal nőtt, a kormányzati kiadások pedig 0,9 százalékkal csökkentek. Ami az egyes szektorokat illeti, még az ipar teljesített a legjobban (1,2 százalékkal növelve a GDP-t), az építőipar viszont 3,5 százalékkal visszahúzta a gazdaságot. Nem sok jót ígér, hogy a beruházások során 1,9 százalékos csökkenés mutatkozik, ezen belül az építőipariak 2,5 százalékkal estek, a gépek és berendezések 1,5-del, egyedül a közlekedési eszközöknél mutatkozott érdemi, 1,5 százalékos növekedés.
A deficit/GDP-arány valamelyest javult − 3,9 százalékra a 2010-es 4,6 százalékról −, sőt az államháztartás egyszázalékos elsődleges, azaz adósságterhek nélküli többletet tudott felmutatni az ilyen szempontból nullszaldós 2010 után. Ez is csak azt mutatja azonban, hogy mekkora terhet ró Olaszországra az államadósság: e tekintetben másfél évtizeddel visszamentek az időben, ugyanis a tavalyi 120,1 százalékos adósság/GDP-aránynál rosszabbat utoljára 1996-ban mutattak ki (0,1 százalékponttal). Sovány vigasz, hogy a kormány előrejelzésében még ennél is nagyobb, 120,6 százalékos adósság szerepelt 2011-re.
