BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot zuhant az amerikai munkanélküliség

2011. december 5. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagy meglepetésre a várt stagnálás helyett két és fél éves mélypontot jelentő, 8,6 százalékra esett az amerikai munkanélküliségi ráta novemberben a munkaügyi minisztérium adatai szerint, szemben az októberi 9 százalékkal. Bár ez volt a legméretesebb csökkenés január óta, a képet árnyalja, hogy a statisztika javulásában a munkaerőpiacot elhagyó emberek száma is szerepet játszott. Ráadásul a várt 125 ezer helyett csupán 120 ezer fővel bővült a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban foglalkoztatottak száma (a legdinamikusabban a kiskereskedelmi szektorban), igaz, a minisztérium az előző havi 80 ezres számot a felülvizsgálat során százezerre javította.

Elemzők szerint a kedvező trend alapján elképzelhető, hogy a negyedik negyedévben évesítve akár 3 százalékkal is bővülhet az amerikai GDP, ami komoly javulást jelentene a második negyedévi két százalékhoz képest. A munkanélküliség visszaesése a Fed esetleges további monetáris lazításának esélyeit is csökkenti, a jegybank ugyanis a negyedik negyedévre 9−9,1 százalékos rátát prognosztizált, 8,5−8,7 százalékos értéket pedig legkorábban 2012 második felére valószínűsített.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet