BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magyar ügyészség nyomoz a volt horvát miniszterelnök ügyében?

Magyarország zágrábi nagykövete szerint a magyar ügyészség is vizsgálatot indított Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök megvesztegetési ügyében, amellyel összefüggésben a horvát ügyészség ki akarta hallgatni Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját is. Iván Gábor a Poslovni Dnevnik című zágrábi gazdasági napilap internetes felületén pénteken megjelent interjújában beszélt erről, s leszögezte, hogy a magyar állam nem fog beavatkozni a vizsgálatba.

2011. szeptember 16. péntek, 13:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az újság azután készített interjút a magyar nagykövettel, hogy a horvát médiában kiszivárogtatták a tartalmát Martonyi János magyar külügyminiszter levelének, amelyet a múlt héten írt horvát kollégájának, Gordan Jandrokovicnak. A lap úgy tudja, a levélben Martonyi bírálta az INA horvát olajtársaság felügyelő bizottságát, azzal \"gyanúsítva\" a testület tagjait, hogy hamis üzleti információkat szivárogtatnak ki, de sérelmezte a horvát versenyhivatal magatartását is. A lap felidézi a Vecernji List korábbi írását, amely szerint Martonyi levelét Zágrábban a horvát intézményekre való nyomásgyakorlásként élték meg.

A Poslovni Dnevnik szerint Iván Gábor nem akart beszélni a levélről, csak annyit mondott, hogy a két kormány kapcsolatban áll egymással, folynak a megbeszélések az INA-ról, de ezek jelenleg nem tartoznak a nyilvánosságra. \"... nem azért, hogy rejtegessünk valamit, hanem, hogy kormányszinten kölcsönös megértés alakuljon ki. Az információk kiszivárogtatása ellenkezik a vállalatok és a két kormány érdekeivel\" - mondja a nagykövet, a diplomáciai kommunikáció szabályaira hivatkozva.

Iván Gábor sérelmezi, hogy a horvát médiában időnként rövidtávú személyes érdekektől vezérelt cikkek jelennek meg. Elfogadhatatlanok az olyan írások - mondja -, amelyek szerint a Mol veszélyezteti Horvátország energetikai függetlenségét. Emlékeztet arra, hogy a két kormány több együttműködési megállapodást írt alá, s ezek egyike az energetikai együttműködésről, a válsághelyzetekben való kölcsönös segítségnyújtásról szól. \"Az energia terén közösek a két ország érdekei\" - szögezi le.

A lap arról az elképzelésről is megkérdezte a magyar nagykövetet, hogy 50 százalékra korlátoznák az INA-ban való tulajdonszerzés mértékét. Iván Gábor itt felhívja a figyelmet arra, hogy az uniós előírások szavatolják a tőke szabad mozgását, és a törvényhozó hatalom ideiglenesen sem hozhat ilyen korlátozásokat, kivéve, ha természeti csapás történt. Horvátország nem tagja ugyan az EU-nak, de készül a csatlakozási megállapodás, amelynek előírásait tiszteletben kell tartania, különben csorbítja saját politikai tekintélyét. Ha ilyen törvényt hoznának, az EU már másnap reagálna rá - mondta.

A nagykövet cáfolja azokat az állításokat, hogy az INA-val kapcsolatban Magyarország nyomást gyakorolna a horvát intézményekre. \"Amit elmondhatok az az, hogy az INA részvényesi megállapodását jónak tartjuk, és nem látunk okot annak módosítására.\" Emlékeztet rá: Jadranka Kosor horvát kormányfő beharangozta, hogy hamarosan találkozik magyar kollégájával, Orbán Viktorral, s arra számít, hogy szó lesz köztük a horvát ügyészség kéréséről is, hogy kihallgathassák Hernádi Zsoltot az állítólagos megvesztegetéssel összefüggésben.

A lap szerint a magyar ügyészség korábban nemzetbiztonsági okokra hivatkozva elutasította a kérelmet. A nagykövet válaszul felhívja a figyelmet arra, hogy a két ország jogsegélyegyezménye biztosítja ezt a lehetőséget. Hozzáteszi ugyanakkor: \"A magyar kormány nem fog beavatkozni a vizsgálatba. Hiszünk a horvát és a magyar ügyészség függetlenségében és hozzáértésében.\" \"Azt tudni kell, hogy a magyar államügyészség saját vizsgálatot indított ugyanebben a kérdésben. A két ügyészség együttműködése jó. Vannak saját kommunikációs csatornáik, törvényes kereteiken belül járnak el, s ők döntik el, hogy mikor és milyen formában tájékoztatják a nyilvánosságot\" - mondta a horvát lapnak Iván Gábor, Magyarország zágrábi nagykövete.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet