BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az USA több diplomás bevándorlóra pályázik

2011. július 8. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy az amerikai Brookings Intézet által a közelmúltban készített tanulmány szerint a bevándorlók között a felsőfokú végzettségűek száma már meghaladja a középfokú végzettségűekét. Különösen igaz ez a nagyvárosok vonzáskörzeteire: a felsőfokú végzettségű bevándorlók aránya már 25 százalékkal haladja meg a középfokú képzettségű társaikét az USA 44 nagyvárosában. Összességében az aktív korú bevándorlóknak már 30 százaléka rendelkezik valamilyen diplomával az 1980-ban mért 19 százalékhoz képest. Ugyanakkor az amerikai bevándorlók 28 százalékának nincs felsőfokú iskolája.

A gazdaságpolitikai kutatóintézet szerint a trend az elmúlt tíz évben jelentősen felgyorsult: ebben az időszakban több felsőfokú végzettségű bevándorló érkezett az USA-ba mint középfokú végzettségű, ami részben az amerikai vállalatok igényének volt a következménye. Jelenleg az is elmondható azonban, hogy az összes bevándorló mintegy fele túlképzett a most betöltött állásához. Sőt, a Washington Post a tanulmányt idézve arra is rámutatott, hogy a regionális munkáltatók egyre inkább a külföldieket részesítik előnyben, amit azzal indokolnak: nemcsak hogy egy − például indiai vagy ukrán − jelölt is rendelkezik a szükséges szakképzettséggel, de általában alacsonyabbak az elvárásaik és \"könnyebb őket menedzselni\" − idézte a lap az egyik it-cég szakemberét.

A tanulmány ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a legtöbb bevándorló családi kötelékekre hivatkozva telepedik le az Egyesült Államokban. Ezt az mutatja, hogy a cégek kevesebb, a munkavállaláshoz szükséges H1-B vízumot igényelnek, ha nem találnak a meghirdetett pozícióra megfelelő amerikai jelöltet. Ennek okán viszont már New York polgármestere, Michael Bloomberg és más nagyvállalati vezetők is javasolták, hogy az amerikai bevándorlási rendszernek a családegyesítő modelltől el kellene szakadnia és a munkáltatóknak nagyobb mozgásteret kellene adni arra, hogy az USA-ba csábítsák a magas végzettségű bevándorlókat, vagy esetleg ahhoz is nyújtson segítséget, hogy a saját vállalkozásaikat elindítva az USA-ban teremtsenek munkahelyeket.

A tanulmány készítői szintén arra ösztönzik a döntéshozókat, hogy részesítsék előnyben a felsőfokú végzettségű bevándorlókat, azoknak pedig, akik csak középfokú végzettséggel rendelkeznek − és gyakran már illegálisan élnek az USA-ban −, biztosítson lehetőséget a továbbképzésükre.

A tanulmány készítői megjegyzik ugyanakkor, hogy a felmérés elkészítésekor az adatok alapján nem tudtak különbséget tenni a legális és illegális bevándorlók között, de utóbbiak arányát 10-20 százalékra becsülték. Más szakértői becslések alapján a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező amerikai felnőtt lakosság több mint ötöde illegális bevándorló. A Brookings kutatói szerint az alacsony képzettségű bevándorlók leginkább Mexikóból érkeznek és az angol nyelvtudásuk általában elmarad a magasabb végzettségűekétől.

Szabó Zsuzsanna
Szabó Zsuzsanna

Ez is érdekelhet