A szakszervezetek vezetői pénteki tanácskozásukat követően sürgős találkozót kértek az államfőtől, még mielőtt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Romániában tartózkodó küldöttsége hétfőn befejezi felülvizsgálati látogatását.
A szakszervezetek szerint elfogadhatatlan az államfő által javasolt intézkedés, miszerint júniustól 25 százalékkal csökkentik a közalkalmazottak béralapját, és 15 százalékkal a nyugdíjakat, valamint a munkanélküli segélyt. A szakszervezetek nagyszabású tüntetéseket helyeztek kilátásba.
A szakszervezetek tiltakozásul visszavonultak valamennyi társadalmi egyeztető bizottságból. Bogdan Hossu szakszervezeti vezető szerint az államfő által kilátásba helyezett intézkedések nagyon kemények, és több millió állampolgárt érintenek, ezért újra kell gondolni azokat, és "jobb megoldást kell találni".
A dolgozók érdekeit védők ugyanakkor leszögezték, hogy a törvényes keretek között kívánnak élni tiltakozási jogaikkal, és nem támogatják az anarchikus utcai tüntetéseket.
A román kabinet honlapján pénteken közzé tett rövid közlemény szerint viszont Emil Boc miniszterelnök és Sebastian Vladescu pénzügyminiszter a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) intézett szándéklevél megírásán dolgozik, ami tartalmazza a közkiadások csökkentésére vonatkozó megszorító intézkedéseket.
Prioritáslista készül
Ioana Muntean szóvivő szerint ezek a megszorító intézkedések lehetővé teszik, hogy Románia államháztartási hiánya idén ne haladja meg a bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékát, és megakadályozza, hogy a deficit a GDP 9 százalékára nőjön. Ez utóbbi forgatókönyv csak kiadáscsökkentéssel kerülhető el.
A kabinet szóvivője szerint a kormány tagjai prioritáslistát állítanak össze az állami beruházásokról, hogy ezzel is ösztönözzék a gazdaság fejlődését, és tervet dolgoznak ki a magánvállalatokkal szemben felhalmozott állami adósságok kifizetése érdekében - olvasható a közleményben.
Találgatások a mikéntről
Eközben Romániában találgatás folyik arról, hogy a kormány miként ülteti gyakorlatba a Basescu által meghirdetett megszorító intézkedéseket. Az államfő ugyanis azt mondta, hogy a közalkalmazottak béralapja csökken 25 százalékkal, ami azt is jelentheti, hogy minden közalkalmazottnak csökkenni fog a fizetése ekkora mértékben, de elbocsátásokat is jelenthet. Basescu ugyanis csütörtök esti nyilatkozatában elmondta: minden intézményvezetőnek az év végéig ki kell válogatnia azokat a közalkalmazottakat, akik hatékonyan dolgoznak, így a rostálás nyomán megtartott közalkalmazottak bére 2011-ben ismét a mostani szintre emelhető.
Ugyanakkor Sebastian Vladescu román pénzügyminiszter pénteken újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy jelenleg nem tárgyalnak elbocsátásokról, csak a közszféra szerkezeti átalakításáról, de nem részletezte, hogy ez az átalakítás konkrétan mit jelent.
Románia tavaly márciusban kötött az IMF szervezésében mintegy 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást. Az IMF ebből mintegy 13 milliárd eurót biztosít. Az IMF mostani látogatásától függ, hogy Románia megkapja-e a hitelegyezmény 850 millió euró értékű, ötödik részletét. Az IMF elégedetlen amiatt, hogy Románia nem csökkentette elegendő mértékben a közkiadásokat.
A román kormány és az IMF korábbi megállapodása szerint az idei román államháztartási hiány nem haladhatja meg a GDP 5,9 százalékát. Tavaly Románia konszolidált költségvetésének a deficitje elérte a 7,2 százalékot.
