A térség országainak GDP-visszaesésénél lényegesen nagyobb mértékben, 15-30 százalékkal zuhantak a hirdetési kiadások idén. Az Erste elemzői szerint a hirdetések ilyen léptékű visszavágása mindenképpen túlzónak mondható, így jövőre már javulást prognosztizálnak.
A hirdetési piac első féléves pánikszerű visszaesést a romló gazdasági mutatók, a folyamatos leminősítések és a félelem is táplálták. A nyugat-európai, amerikai és közép-európai gazdasági mutatók jelenlegi javulása ellenére térségünkben a hirdetési kiadások a harmadik és negyedik negyedévben érhetik el aljukat.
Jövőre a kulcskérdés az lehet, hogyan reagálnak a hirdetők a bizalmi indexek és a tőkepiaci hangulat javulására. Az elemzés szerint 2010 első negyedévétől már bővülni fognak a reklámkiadások, amelyek a médiaorgánumok bevételeit is gyarapíthatják majd. A médiumok szempontjából mindazonáltal kockázatot jelenthetnek azonban a gazdasági növekedés ellenére versenyképességük megtartása érdekében a reklámfelületeket dömpingárakon értékesítő ügynökségek.
Igaz, a 2008-as szint elérése jövőre még nem valószínű, és dinamikus bővülést is inkább a 2011-es év hozhat. Ezt támaszthatja alá a fogyasztói bizalom és költekezés növekedése, illetve ezzel karöltve a lakossági hitelezés élénkülése. Ráadásul a fő hirdetőknek számító multinacionális vállalatok közül várhatóak még új belépők a közép-európai piacra, akik bevezető kampányaikkal felpörgethetik a hirdetési piacot.
A médiatípusok reklámrészesedése terén folytatódhat a hangsúlyeltolódás a nyomtatott sajtó felől az internetes orgánumok felé. Igaz, erre ráerősítenek a kiadóházak online tartalomfejlesztési törekvései és az azokon elérhető reklámfelületek hangsúlyosabb értékesítési szándéka is. Az internet mellett a televíziós, elsősorban kereskedelmi tévés reklámkiadások bővülhetnek, akár a nyomtatott napi- illetve hetilapok kárára is.
