Az újabb és újabb csúcsokat hozó nyolcnapos emelkedést követően csütörtökön napközben az 1123,4 dolláros szintet is érintette az arany decemberi határidős jegyzése New Yorkban. Ez a rekord annak ellenére a hírportálok címlapjaira került, hogy késő délutánra a dollár visszafogott erősödése nyomán már kilenc dollárral lejjebb került az árfolyam. Ettől függetlenül Marc Faber sztárbefektető szerint idén már biztos nem süllyed 1000 dollár alá a jegyzés. A nemesfém árfolyamára több tényező is hat egyszerre. Egyrészt a dollár gyengülése általában automatikusan az arany drágulásához vezet, márpedig a zöldhasú idén nem vitézkedett a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. Másrészt a jegybankok gazdaságélénkítő intézkedései gyanánt a piacra zúduló pénzbőség jelentős része csapódott le a tőkepiacokon, s mivel a részvénypiacok esetében egyre többen érezték a túlárazottságot, megindult a pénzáramlás a nyersanyagok és az arany felé.
A kormányzatok gazdaságélénkítő intézkedései folytán növekvő áht-hiány miatt egyre többen tartanak az inflációs nyomás újraéledésétől, márpedig az arany klasszikus menedék pénzromlás esetén. Az elmúlt hetekben ugyan nominálisan folyamatosan rekordokat döntött a nemesfém árfolyama, reálértéken az 1980-ban elért 850 dolláros szint a valódi mindenkori csúcs. Az inflációval kiigazítva ugyanis mai árfolyamon ez 2227,84 dollárt jelentene unciánként.
