Több mint 61 százalékkal estek szeptemberben az új autó eladások Romániában - derül ki a Romániai Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) adataiból. A drámai zuhanást jól tükrözi, hogy az év kilencedik hónapjában alig több mint 9300 gépkocsi talált gazdára, tavaly a Dacia gyár ugyanennyit értékesített havonta. Tavaly január és szeptember között 267 ezer új autót értékesítettek a szomszédos országban, idén szeptember végéig 57 százalékkal kevesebbet, mindössze 114 ezer gépkocsit vásároltak.
Ezzel szemben a használtautók pica virágzásnak indult, míg az év első nyolc hónapjában mindössze 81857 új autóra került rendszám, addig szeptember elejéig 152 620 másodkezű autót vásároltak ami 8 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Az új import-autók népszerűségi listáját a német márkák vezetik Romániában. A Volkswagen és a Skoda továbbra is a lista élén áll, ám a két gyártmányból szeptemberben valamivel több mint 1400 darabot értékesítettek. Éves szinten ugyanakkor több mint 60 százalékos a visszaesés.
Úgy tűnik, a vásárlók egyre inkább a kisautókat keresik, ebben a kategóriában 47-49 százalékkal csökkentek az eladások. Ezzel szemben középkategóriás autóból 55 százalékkal kevesebb fogyott szeptemberben, míg luxusautót 65 százalékkal kevesebben vásároltak.
A bankok szigorítottak, tömeges a bedőlés
A kereslet visszaesésének egyik fő oka a hitelfeltételek szigorodása - mondta a Napinak Mezei János, a kolozsvári Autoworld Kft. vezérigazgatója. Míg korábban a lízingcégek gyakorlatilag bárkinek hiteleztek, ma az ügyfeleink több mint 50 százalékát visszautasítják. Emellett, egy évvel ezelőtt egy új autó vásárlásakor elegendő volt a jármű árának 10 százalékát befizetni, ma a lízingcégek legalább 40-50 százalékos önerőt kérnek - tette hozzá a Volkswagen és Audi gépkocsikat forgalmazó cég vezetője.
Ezért a vásárlók többsége inkább használtautót vesz, annál is inkább, mivel ebben a szegmensben jelentősen estek az árak és óriási a kínálat. A válság miatt rengetegen nem tudták törleszteni hitelüket, így a gépkocsik visszakerültek a finanszírozó pénzintézetekhez. A lízingcégeknél felgyűlt autók száma szeptember elején már meghaladta a 10 ezer darabot, ezek értékesítése - a jelentős árkedvezmények ellenére - már komoly fejtörést okoz a bankoknak. Pedig az árak igen kedvezőek. Egy 50-60 ezer kilométert futott, egy-másfél éves autót - melynek listaára 14 ezer euró volt - már 7 ezer euróért el lehet vinni.
A magasabb árú autóknál még kedvezőbbek az árak. Az egy évvel ezelőtt 33 ezer euróért meghirdetett új gépkocsit ma alig 20 ezerét kínálják a lízingcégek.
Visszaszivárognak Nyugat-Európába
Piaci szakértők szerint egy autón átlagosan 20-40 százalékot buknak a pénzintézetnek. Kétségbeesésükben a hitelintézetek interneten kínálják eladásra a két - hároméves gépkocsikat, nem ritka, hogy több autó vásárlása esetén egy gépkocsi ingyen jár. Erre már felfigyeltek a külföldi használtautó-kereskedők is, és egyre gyakoribb, hogy az eredetileg Romániában forgalomba írt - elsősorban a jól felszerelt, közép-és felsőkategóriás - autókat valahol Nyugat-Európában értékesítik újra - mondta Mezei.
Mindezek ellenére a márkakereskedő szerint az új autók árai rövid időn belül várhatóan stabilizálódnak. Az autógyárak a kereslet visszaesése miatt jelentősen csökkentik a gyártást, így kevesebb új autó kerül majd a piacra. Ennek köszönhetően a hatalmas árkedvezmények, illetve a korábban megszokott akciók rövidesen el fognak tűnni - véli Mezei.
