A tegnap bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott román kormány ugyan ügyvivőként folytatja tevékenységét, amíg utóda átveszi a helyét, ám ez idő alatt nem kezdeményezhet törvényeket és nem hozhat sürgősségi rendeleteket. A román alkotmány szerint az államfőnek 45 nap áll rendelkezésére, hogy új kormányfőt jelöljön, akinek legfeljebb 10 napon belül a parlament elé kell terjesztenie miniszterei névsorát, de a feszült politikai helyzetben kizárt, hogy az államfő olyan jelöltet talál, aki meg tudná szerezni a parlament támogatását - nyilatkozta a Napinak Máté András Levente, az RMDSZ képviselője. A jogszabályok szerint az államfő legfeljebb három jelöltet állíthat, amennyiben egyikük sem tud kormányt alakítani, feloszlatják a parlamentet. Így minden bizonnyal elhúzódó belpolitikai válság elé néz Románia.
A politikai feszültség hatással lesz a lej árfolyamára, emellett elrettenti a külföldi befektetőket, ami hatalmas kárt okozhat az ország gazdaságának - fogalmazott a képviselő. Emellett előreláthatóan újra kell tárgyalni az IMF-fel kötött megállapodás feltételeit, mivel a hitel folyósításához korábban feltételként megszabott költségcsökkentő intézkedéseket idén már biztosan nem lehet végrehajtani - tette hozzá. A romániai politikai háborúskodás során a szomszédos ország nemzeti valutája az utóbbi hat hónap mélypontjára süllyedt (Napi, 2009. október 13.), kedden a bejelentés után gyengült a lej, majd a jegybank intervenciója után kissé erősödött.
