Amint arról beszámoltunk, megbukott az Emil Boc vezette demokrata liberális (PD-L) kormány, miután a parlament két háza kedden elfogadta azt a bizalmatlansági indítványt, amelyet a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ kezdeményezett. A korábbi bizonytalanság ellenére végül az RMDSZ is igennel szavazott - tájékoztatta lapunkat Máté András Levente, az RMDSZ képviselője.
Máté szerint, miután az RMDSZ az elmúlt napokban meghallgatta mindkét párt ajánlatát, a vezetőség úgy döntött, hogy szavazatukkal támogatják a kormány menesztését.
A kabinet nem távozik azonnal, hanem mindaddig ügyvivőként tevékenykedik, amíg a parlament bizalmat nem szavaz egy új kormánynak. Ez idő alatt azonban nem kezdeményezhet törvényeket és nem adhat ki sürgősségi rendeleteket.
A román alkotmány szerint az államfőnek 45 nap áll rendelkezésére, hogy új kormányfőt jelöljön, akinek legfeljebb 10 napon belül a parlament elé kell terjesztenie az általa kinevezni kívánt tárcavezetőket - magyarázta Máté. A jelenlegi igen feszült politikai helyzetben a kolozsvári politikus azonban kizártnak tartja, hogy az államfő olyan jelöltet tudna állítani, aki képes megszerezni a parlament támogatását.
A jogszabályok szerint az államfő legfeljebb három jelöltet állíthat, amennyiben egyik jelölt sem tud kormányt alakítani, feloszlatják a parlamentet. Így minden bizonnyal elhúzódó, politikai csatározásoktól hangos időszak következik annál is inkább, mivel az is elképzelhető, hogy Traian Basescu ismét Emil Bocot jelöli miniszterelnöknek, de minden valószínűség szerint az őt támogató PD-L soraiból nevezi majd ki új kormányfőjelöltjét. Így az új államfő megválasztásáig nem valószínű, hogy új kormánya legyen Romániának. A legfrissebb közvélemény-kutatásoknak azt vetítik előre, hogy az új államfő ismét Traian Basescu lesz, így a szomszédos ország politikájában békére egyhamar nem számíthatunk.
Az RMDSZ - bizonyos feltételekkel - tulajdonképpen bárkit hajlandó támogatni - fogalmazott Máté - amennyiben az a magyar kisebbség érdekeit szolgálja. A következő időszak az alkudozásokról fog szólni, miközben az országnak nem lesz döntésképes kormánya.
A politikai feszültség minden bizonnyal hatással lesz a lej árfolyamára, de elrettentheti az esetleges külföldi befektetőket is, ami hatalmas kárt okozhat az ország gazdaságában - fogalmazott a képviselő. Emellett előreláthatóan újra kell tárgyalni az IMF-el kötött hitelmegállapodás feltételeit, mivel a kölcsön folyósításához korábban feltételként megszabott költségcsökkentő intézkedéseket idén már biztosan nem lehet véghez vinni- tette hozzá Máté.
Romániai sajtóhírek szerint a Klaus Johannis, Nagyszeben polgármestere kerülhet a következő kormány élére. Ezt maga az erdélyi szász város első embere is elismerte. "Megtiszteltetés számomra a felkérés, és hajlandó vagyok tárgyalni róla" - idézte a HotNews Johannis nyilatkozatát. A PNL által egy szakártői kormány élére javasolt Klaus Johannist egyébként a PSD és egyes sajtóhírek szerint az RMDSZ is támogatná. Eközben Traian Basescu államfő a Cotroceni palotába hívta konzultációra a parlamenti pártokat, hogy egy új kormány megalakításának lehetőségeiről egyeztessenek, a PSD azonban már jelezte, nem vesz részt a tárgyalásokon.
A politikai háborúskodás során a román deviza jegyzése - a központi bank mentőakciói ellenére - az utóbbi hat hónap mélypontjára gyengült, kedden egy euróért több mint 4,28 lejt kértek. A kormány lemondásának bejelentésére a lej eséssel reagált, az árfolyam 4,3-ra emelkedett, majd - elemzők szerint egy jegybanki beavatkozásnak köszönhetően - 4,28-ra tért vissza.
A bizonytalanság uralta kedden a bukaresti parkettet is. A napot a blue chipek indexe, a BET 0,64 százalékos mínuszban zárta, az energetikai szektort képviselő mutató a BET-NG 1,27 százalékot esett. Ezzel szemben a befektetési alapok (SIF) papírjai több mint egy százalékot drágultak.
