A jelenleg működésképtelen kormánynak már csak napjai vannak hátra, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ugyanis úgy döntött, megszavazza a liberálisok (PNL) és az RMDSZ által kedden benyújtott bizalmatlansági indítványt - jelentette be szerdán Mircea Geona a PSD elnök. Hozzátette: október 13-án véget ér a balszerencse, a parlament pedig megleckézteti a Bãsescu-Boc rezsimet.
A PSD a múlt héten lépett ki a kormánykoalícióból, miután Emil Boc miniszterelnök eltávolította hivatalából a belügyminisztert. A szakítást követően a román kormány szociáldemokrata miniszterei és államtitkárai is benyújtották lemondásukat, ami után a miniszterelnök egyes állami tulajdonú vállalat vezetőit, és más intézmények kulcspozíciót betöltő PSD szakembereit is kirúgta.
A látszólag a végsőkig eltökélt Emil Boc és a kisebbségben maradt demokrata-liberálisok (PDL) eközben úgy tesznek, mintha semmi sem változott volna, és mint azt hangoztatják: véghez viszik a vállalat reformokat mely talpra állítja a gazdaságot.
Eközben folytatódott a közalkalmazottak hétfőn elkezdett tiltakozóakciója. Szerda délelőtt mintegy 15 ezer közszolga tiltakozott Bukarestben a parlament előtt az egységes bérezést eredményező jogszabály, az új nyugdíjtörvény illetve a tervezett leépítések ellen. A szakszervezeti vezetők a küszöbön álló államfői választások bojkottjára szólították fel az ország minden részéről összegyűlt tömeget mivel szerintük a kormány nem hajlandó komolyan venni követeléseiket.
Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezet vezetője kijelentette: elfogadhatatlan, hogy a közszférában dolgozók amúgy is alacsony bére tovább csökkenjen, de azt sem tartják indokoltnak, hogy tíznapos kényszerszabadságra küldjék őket. A követelések között az is szerepel, hogy 2010-ben a minimálbér összege érje el a 740 lejt, 2014-re pedig az 1300-at.
A bukaresti Központi Statisztikai Hivatal (INS) szerint a közszolgák fizetése meghaladja az országos átlagjövedelmet. Augusztusban a nettó átlagfizetés 1348 lej (320 euró) volt a szomszédos országban, 3 százalékkal kevesebb az előző hónaphoz, viszont 5,6 százalékkal több az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ehhez képest a közigazgatásban dolgozók 1915 lejt míg a tanügyben foglalkoztatottak átlagosan 1410 lejt vihettek haza.
Tény, hogy az egészségügyi alkalmazottakat viszont az országos átlag alatt fizetik, augusztusban a jövedelmük mindössze 1271 lej volt. A statisztika szerint, 2005 és 2008 között a közalkalmazottak száma 16 százalékkal emelkedett ami több mint 215 ezer főt takar. Az idei év első nyolc hónapjában az állam bérezéssel kapcsolatos kiadásai elérték 32,66 milliárd lejt, ami 3,2 milliárd lejjel több mint tavaly. A közszféra leépítése illetve a közalkalmazti kiadások csökkentése az IMF-től kért hitel folyósításának egyik feltétel is volt, amihez szerződés köti a kormányt.
