BUX 139000.98 1,0 %
OTP 44590 1,39 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kudarc a román roncsprogram

Teljes sikertelenség jellemzi a romániai autópark felújítását célzó roncsautó programot: szeptember végéig a környezetvédelmi alapból lehívható pénzösszeg kevesebb, mint felét sikerült hasznosítani.

2009. október 7. szerda, 15:57

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány idén 60 ezer új autó vásárlását támogatná, darabonként 3800 lejjel (valamivel több, mint 900 euró), amennyiben lenne rá kereslet, azonban a vevők rendre elmaradnak, az első két szakaszban mindössze 21192 gépkocsi talált gazdára, szeptemberben pedig 2882 autót vásároltak.

A támogatást kvótarendszerben, három ütemben osztották szét a kereskedők között: március 11-étől május 29-éig, júniustól augusztus 31-éig, majd szeptembertől december 11-éig.

A program kezdeti sikertelenségét látva a bukaresti vezetés többször is módosította a feltételeket, korábban ugyanis 12 év volt a korhatár és 3000 lej az állami támogatás - ez az összeg idén 3800 lejre nőtt és már a 10 évesnél öregebb autókat is le lehet adni.

A második szakaszban lehetőséget teremtettek arra is, hogy a banki kölcsönből finanszírozott, illetve a lízingelt járművek esetében is igényelhető legyen a támogatás, sőt a 3,5 tonna alatti össztömegű haszongépjárművek vásárlásakor is járt a szubvenció.

A harmadik etapban újabb könnyítések bevezetését ígérte a környezetvédelmi tárca, szeptember elsejétől - elméletileg- a magánszemélyek korlátlan számú autót vásárolhatnak, egy személy akár három roncsautót is beszámíttathat, illetve jogi személyeknek is jár a támogatás. Az új lehetőségek kiaknázására azonban egy ideig még várni kell, az erre vonatkozó jogszabály-módosítást Bukarestnek mindeddig nem sikerült véghez vinni.

A program sikertelenségéhez az is hozzájárul, hogy a szomszédos országban a vásárlói szokások nem sokat változtak az elmúlt időszakban. Az emberek többsége új autó helyett inkább Nyugat-Európából - elsősorban Németországból - vásárol jól felszerelt használt gépkocsit, ami még így is kevesebbe kerül, mint egy vadonatúj, ám fapados modell.

A romániai Gépjármű- és Gépjárművezetés - ellenőrző Hivatal (DRPCIV) adatai szerint az idei év első nyolc hónapjában mindössze 81 857 új autóra került rendszám, ami több mint 59 százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ezzel szemben a használt autók piaca 8 százalékkal emelkedett, augusztus végéig 152 620 autót vásároltak másodkézből.

A román autógyárnak viszont jól jött a roncsprogram: az első két szakaszban értékesített gépkocsik több mint fele - 11483 - Dacia modell volt.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet