BUX 138878.48 0,91 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állóháború kezdődhet a román közszférában

2009. október 5. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Gyakorlatilag megbénult a közszféra Romániában tegnap, miután közel nyolcszázezer pedagógus, rendőr, egészségügyi alkalmazott és más, a közigazgatásban dolgozó munkavállaló egynapos figyelmeztető sztrájkot tartott. A vita egy új jogszabály miatt robbant ki, ám a probléma alapja az, hogy az elmúlt öt évben megugrott a közszolgálatban dolgozók bére. A bukaresti statisztikai hivatal adatai szerint a közszolgák fizetése meghaladja az országos átlagjövedelmet, miközben 2005 és 2008 között számuk 16 százalékkal, 215 ezerrel nőtt.
A tiltakozókat képviselő érdekvédelmi szervezetek azt szeretnék elérni, hogy a kormány vonja vissza a közalkalmazotti béreket egységesítő jogszabályt. A szakszervezetek szerint az új szabályok a bérek jelentős csökkenését eredményezik, ugyanakkor nem szűnik meg a fizetések közötti óriási különbség, ami a jogszabály fő célja lett volna. A közszolgák emellett azt is nehezményezik, hogy a kormány az államkassza kiadásainak mérséklése érdekében az év végéig tíznapos fizetés nélküli szabadságra küldi őket, 1,1 milliárd eurós megtakarítást érve el ezzel. A szakszervezetek általános sztrájkkal fenyegetőznek, amennyiben a kormány nem módosítja a jogszabályt.
Traian Basescu államfő (képünkön) tegnapi nyilatkozataiból azonban kiderül, hogy nem hajlandó alkudozni, szerinte ugyanis a kiadások és az apparátus létszámának drasztikus csökkentése elkerülhetetlen. Jelenleg az 1,38 millió közalkalmazott bére és annak közterhei a GDP 28 százalékát teszik ki, míg ez az arány 2004-ben mindössze 5,6 százalék volt. Emellett az állami fizetésből élők közül mindössze 680 ezer személy dolgozik orvosként, tanárként, katonaként vagy rendőrként, míg az őket kiszolgálók - elsősorban gépkocsivezetők, titkárnők - száma meghaladja az 500 ezer főt. Látszólag engedett a nyomásnak Emil Boc miniszterelnök, aki a hétfőn a szakszervezetekkel és a munkaügyi minisztérium szakembereivel folytatott tárgyalások után kijelentette: amennyiben az érintetteknek a rendelkezésre álló pénzügyi források keretei között sikerül egy új, mindkét fél számára elfogadható jogszabályt kidolgozni, támogatni fogja azt.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet