Az egész napos lejtmenetnek köszönhetően a lej 4,28-as árfolyamra gyengült az euróhoz képest, 1,22 százalékkal ért kevesebbet, mint tegnap.
A bukaresti parketten is éreztette hatását a feszültség, a vezető indexek jól tükrözték a kereskedők bizalmatlanságát, záráskor ugyanis a mutatók mindegyike vörösben úszott. A blue chippek indexe a BET közel 2 százalékot esett, míg a befektetési alapok (SIF) közös mutatója a BET-FI 2,78 százalékot zuhant. Ezzel egy időben az energetikai szektorban érdekelt vállalatok papírjai átlagosan 1,7 százalékot értéktelenedtek.
A délután folyamán a román kormány szociáldemokrata miniszterei és államtitkárai is benyújtották lemondásukat - jelentette be korábban Mircea Geoana, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke. A politikusok távozásával végleg felbomlott a szociáldemokraták és a Demokrata Liberális Párt (PDL) kilenc hónappal ezelőtt létrehozott törékeny koalíciója.
Emil Boc miniszterelnök csütörtök estére rendkívüli kormányülést hívott össze, hogy megvitassák a kialakult helyzetet. Liberális források szerint, a kormányfő a PSD-s prefektusok visszahívására készül. A törvényes előírások szerint a távozó miniszterek és államtitkárok 15 napig még hivatalukban maradhatnak ám a jelenlegi feszült helyzetet figyelembe véve erre vajmi kevés az esély - vélik az elemzők.
Mivel a két ellenzéki párt - a PNL és az RMDSZ - vezetője már korábban is kijelentette, hogy nem kívánnak részt venni kormányzásban, félő, hogy a kormány működésképtelenné válik. Emellett az is elképzelhető, hogy PNL - mint azt már többször is jelezte - bizalmatlansági indítványt nyújt be a kissebségben maradt demokrata-liberálisok ellen, amit valószínű, hogy most már a szociáldemokraták is megszavaznának.
Markó Béla RMDSZ-elnök kijelentette: a szövetség az elnökválasztás előtt nem hajlandó kormányzati szerepet vállalni, egy kisebbségi kormányt azonban feltételesen támogathat a parlamentben. A kialakult politikai válság ugyanakkor kedvezhet a romániai magyar kissebségnek, a parlamenti többség eléréséhez ugyanis mindenképpen szükség lesz az RMDSZ szavazataira is. Így az év eleje óta ellenzékbe kényszerült érdekvédelmi szövetség rövidesen ismét alku-pozícióban találhatja magát.
A két párt szakítása a szakemberek szerint időszerű volt, a küszöbön álló államfőválasztástól ugyanis mindkét párt győzelmet remél, és választóik előtt a kormányzással eltelt kilenc hónap gazdasági kudarcait mindkét párt a másik fél számlájára írja.
Az ország gazdasága ugyanis gyakorlatilag a romokban hever, és miközben a korábban beígért reformok rendre elmaradnak, a munkanélküliség soha nem látott méretek ölt, az államkassza irreálisan magas deficittel küzd, és a külföldi befektetések is a korábbi töredékére estek. Ennek ellenére az Emil Boc vezette bukaresti kormánykoalíció egyetlen értékelhető lépése az IMF-től felvett 20 milliárd eurós hitel volt, ám ezzel mindössze időt sikerült nyerni, válságot kezelni egyáltalán nem -vélik az elemzők.
